Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wdzydze Kiszewskie- wiatrak w skansenie

Galeria: Bory Tucholskie Włącz pokaz slajdów

 
Wdzydze Kiszewskie- wiatrak w skansenie

Tytuł zdjęcia: Wdzydze Kiszewskie- wiatrak w skansenie


Autor: Artur74
Data dodania: 2015-12-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3899 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na początku XX wieku Teodora i Izydor Gulgowscy założyli pierwsze na polskich ziemiach muzeum na wolnym powietrzu, czyli skansen. W XVIII wiecznej chacie, odkupionej od jednego z miejscowych gospodarzy, zgromadzili sprzęty domowe i używane w gospodarstwie, elementy stroju kaszubskiego, obrazy malowane na szkle i ceramikę. Przez lata muzeum się rozrastało, obecnie ta instytucja  prowadzona przez samorząd województwa pomorskiego  zajmuje 22 hektary ziemi nad jeziorem Gołuń. Na terenie skansenu znajdują się obiekty regionalnej, kaszubskiej architektury: chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. W sumie jest to 49 obiektów z Kaszub i Kociewia. Niektóre obiekty pochodzą z XVII wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem oraz uruchamiane  co jakiś czas - urządzenia gospodarcze i przemysłowe sprawiają, że odwiedzający skansen mogą mieć wrażenie, jakby przenieśli się w czasie. Atutem muzeum jest przepiękne położenie nad jeziorem, wśród lasów.
Miejscowość: Wdzydze Kiszewskie
Kraina: Bory Tucholskie
Województwo: pomorskie
Schowaj mapę

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie stanowią po Puszczy Białowieskiej największą powierzchnię leśną w Polsce. Rosną przeważnie na piaskach sandrowych Równiny Tucholskiej, wchodząc również nieco na teren południowej części Pojezierza Kaszubskiego.

Obszar ten pod względem morfologicznym stanowi przeważnie mniej lub bardziej płaską równinę sandrową, urozmaiconą licznymi rynnami, obniżeniami wytopiskowymi, wydmami  oraz dolinami rzek. Najbardziej malowniczym, typowym elementem dla obszarów polodowcowych są jeziora. Spośród blisko 900 różnej wielkości jezior, występujących pojedynczo lub w zwartych zespołach na obszarze Borów, aż 40 przekracza 1 km2. Do największych należą jeziora: Wdzydze, zwane potocznie Kaszubskim Morzem, Charzykowskie, Karasińskie, Kruszyńskie, Kałębie, Somińskie i Borzechowskie, a także sztuczne zbiorniki: Koronowski i Wdy w Tleniu.

Środkiem Borów Tucholskich, w dolinach o wysokich i stromych brzegach, płyną rzeki Brda i Wda odznaczające się szczególnie dużym spadkiem i stosunkowo licznymi zwężeniami. Na trasach swego krętego biegu przepływają przez liczne, o różnym kształcie jeziora, stapiając je w przepiękne szlaki kajakowe - jedne z najlepszych w Polsce i Europie. 

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych