Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Diabelec. Okolice Leosi

Galeria: Bory Tucholskie Włącz pokaz slajdów

 
Diabelec. Okolice Leosi

Tytuł zdjęcia: Diabelec. Okolice Leosi


Autor: Dariusz Żuk
Data dodania: 2009-12-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5070 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jest to jeden z największych głazów narzutowych w Polsce, a na pewno największy na obszarze Borów Tucholskich. Miejscowi mówią o nim Diabelec bo diabły nocami na nim siadają i często w nocy można usłyszeć szatańskie odgłosy. Nazwa ta się nie podobała w pewnych kręgach więc powstała legenda o Świętym Wojciechu, który idąc chrystianizować pogańskich Prusaków na tym kamieniu wygłaszał swe kazania miejscowym. Od tamtego czasu głaz nosi nazwę Kamień św. Wojciecha. Jest jeszcze wiele legend i opowieści o tym głazie np. o skarbach ukrytych pod nim i chyba ktoś w to uwierzył, bo widać przy nim ślady kopania.
Miejscowość: Leosia
Kraina: Bory Tucholskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: skalne zabytki  
Schowaj mapę

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie stanowią po Puszczy Białowieskiej największą powierzchnię leśną w Polsce. Rosną przeważnie na piaskach sandrowych Równiny Tucholskiej, wchodząc również nieco na teren południowej części Pojezierza Kaszubskiego.

Obszar ten pod względem morfologicznym stanowi przeważnie mniej lub bardziej płaską równinę sandrową, urozmaiconą licznymi rynnami, obniżeniami wytopiskowymi, wydmami  oraz dolinami rzek. Najbardziej malowniczym, typowym elementem dla obszarów polodowcowych są jeziora. Spośród blisko 900 różnej wielkości jezior, występujących pojedynczo lub w zwartych zespołach na obszarze Borów, aż 40 przekracza 1 km2. Do największych należą jeziora: Wdzydze, zwane potocznie Kaszubskim Morzem, Charzykowskie, Karasińskie, Kruszyńskie, Kałębie, Somińskie i Borzechowskie, a także sztuczne zbiorniki: Koronowski i Wdy w Tleniu.

Środkiem Borów Tucholskich, w dolinach o wysokich i stromych brzegach, płyną rzeki Brda i Wda odznaczające się szczególnie dużym spadkiem i stosunkowo licznymi zwężeniami. Na trasach swego krętego biegu przepływają przez liczne, o różnym kształcie jeziora, stapiając je w przepiękne szlaki kajakowe - jedne z najlepszych w Polsce i Europie. 

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych