Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Sarnaki - pomnik sukcesu polskiego wywiadu

Galeria: Sarnaki Włącz pokaz slajdów

 
Sarnaki - pomnik sukcesu polskiego wywiadu

Tytuł zdjęcia: Sarnaki - pomnik sukcesu polskiego wywiadu


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2011-01-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3826 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pomnik w Sarnakach upamiętnia jeden z niezwykle ciekawszych epizodów ostatniej wojny. Epizod, mniej krwawy, bez spektakularnych zmagań oddziałów, strzelaniny i brawurowych ataków żołnierzy. A przecież wpisany w historię walk wywiadów, określony później jaki kolosalny, mający znaczący wpływ na przebieg działań wojennych, sukces ! Mowa o wunderwaffe i wykradzeniu przez Polaków tajemnicy rakietowych pocisków. Jak powszechnie wiadomo Niemcy nową, piekielnie groźną a przy tym skuteczną broń rakietową testowali na poligonie zlokalizowanym na wyspie Uznam w rejonie obecnego Świnoujścia. Prace doświadczalne zostały odkryte przez Anglików i zespół hangarów i laboratoriów obróciły w perzynę skuteczne naloty. Ośrodek Peenemuende przestał istnieć w sierpniu 1943 roku. Niemcy nie przerwali jednak zaawansowanych prac i nowy ośrodek konstrukcyjny ulokowali tym razem w głębi Generalnej Gubernii, w okolicach Mielca, na poligonie artyleryjskim Blizne. Tam zrodził się pomysł wykorzystania do ostrzału wysp brytyjskich cygarowatej rakiety określonej kryptonimem V 2. Pocisk wystrzeliwano z wyrzutni w kierunku północnym. Pierwsze próby były więcej niż zadowalające. Rakieta unosiła się na zakładaną wysokość i swobodnie szybowała na dalekie odległości. Detonowany pocisk był odszukiwany w terenie przez specgrupy Luftwaffe, wszystkie odłamki zbierano skrupulatnie co do jednego. Pod koniec maja 1944 roku jedna z wystrzelonych z poligonu Blizne rakiet doleciała na odległość ponad 250 metrów i łagodnie osiadła w mokradłach nad Bugiem w okolicy Sarnak. Nie detonowała. Żołnierze z leśnej grupy Armii Krajowej błyskawicznie przejęli pocisk. Rakieta została przez polskich inżynierów rozebrana na części składowe. Żelastwo kilkoma samochodami przewieziono do Warszawy i radiową drogą o niezwykłym trofeum poinformowano Londyn. W lipcu 1944 na prowizoryczne, leśne lądowisko nad Dunajcem, w okolicy wsi Wał Ruda w rejonie Żabna przyleciał z Brindisi we Włoszech angielski samolot transportowy. Szczęśliwie wylądował i równie szczęśliwie wystartował zabierając na pokładzie zdemontowane części rakiety i polskich specjalistów pracujących nad rozpracowaniem pocisku.
Miejscowość: Sarnaki
Kraina: Podlasie
Województwo: mazowieckie
Schowaj mapę
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Sarnaki - pomnik sukcesu polskiego wywiadu
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
To zasługa - pośrednia - Aśki, która wkleiła na forum piekielnie trudną zagadkę z detalem bramy koszar w Trzebiatowie. Nie znam praktycznie pólnocy Polski, ale usiłując odpowiedzieć na zadane przez gdańszczankę pytanie, trafiłem na Wolin i Uznam i tam znalazłem kapitalne strony o muzeum po niemieckiej stronie. Wybiorę się tam na sto procent, ale na razie wkleiłem fotki z Sarnak, uznając, że tkwi tam w ziemi oryginalny chociaż zapomniany przez współczesnych monument :-)

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2011-01-26  10:17:22
Bardzo ciekawy i historyczny opis zdjęcia. Ta broń mogła zadecydować o losach świata. Kiedyś byłem w okolicach Wapnicy (zachodniopomorskie), gdzie były usytuowane wyrzutnie. Zostały praktycznie ruiny tych urządzeń. Stanowiska są rozlokowane przy głównej drodze, tylko namierzyć je trudno, bo trochę zarosły. Poszukam w swoim archiwum, to może znajdę kilka fotek i zeskanuję. Pozdrawiam i dziękuję za interesującą lekturę.

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2011-01-26  09:50:54
zobacz wszystkie komentarze w serwisie