Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski) od lat przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale także z Europy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka. PURPUROWE JEZIORKO - Powstało po zalaniu wyrobiska Nadzieja w najstarszej kopalni, która została uruchomiona w 1785 r. Z łupków łyszczykowych pozyskiwano tutaj piryt. Wyrobisko ma ok. 430 m długości i ok. 110 m szerokości . Wypełnia je dziś woda w kolorze purpury, będąca roztworem kwasu siarkowego. Akwen otaczają tajemnicze skały wyłaniające się zza drzew, a także skarpy obsypane pachnącym siarką piachem. Jeziorko położone 560 m n.p.m.
Rudawy Janowickie to niewielkie pasmo w Sudetach Zachodnich. Udając się zielonym szlakiem z miejscowości Wieściszowice w kierunku Wielkiej Kopy dojdziemy do Kolorowych Jeziorek. Są to wyrobiska z przełomu XVIII i XX wieku, w których wydobywano piryt, krystaliczny siarczan. Skład minerałów daje niepowtarzalne kolory jeziorkom, leżącym na stoku Wielkiej Kopy na wysokości od 560 do 640 m n.p.m. W ich pobliżu znajdują się dwa parkingi leśne i od wiosny do jesieni polowy barek . Cudowne miejsce do fotografowania i ... pojedźcie tam to zobaczycie!
uwaga! 2 jeziorka są całkowicie wyschnięte, tubylcy polecają przyjazd wiosną, bo jedno z nich i tak jest tylko sezonowe. ale miejsce jest cudowne, na pewno warte zwiedzenia:)
Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny) Dodano: 2015-08-28 15:46:13