Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kwiczoł Turdus pilaris

Galeria: Jura Krakowsko Częstochowska Włącz pokaz slajdów

 
Kwiczoł Turdus pilaris

Tytuł zdjęcia: Kwiczoł Turdus pilaris


Autor: Grzegorz Ziebro
Data dodania: 2012-02-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1765 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: niewielki ptak wędrowny z rodziny drozdowatych, wielkości kosa, o nieco dłuższych skrzydłach. Obie płci ubarwione podobnie, samce jedynie nieco intensywniej. Charakterystyczne, trójbarwne upierzenie: szara głowa i kark, brązowy grzbiet i wierzch skrzydeł oraz czarnobrunatny ogon. Pierś żółtawa lub pomarańczowa, brzuch biały. Na piersi i bokach gęste czarne kreskowanie. Dziób u samców w szacie godowej żółty, a w szacie spoczynkowej ciemnieje na czubku i z wierzchu, upodabniając do dziobów samic i młodych
Miejscowość: Klucze
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: małopolskie
Tagi: ptaki  
Schowaj mapę

Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
I pomyśleć, że dawniej był to ptak łowny. W okresie zimowym,gdy żywił się owocami jałowca i jarzębiny, jedzono go na dworach magnackich bez patroszenia bo mięso miało wówczas charakterystyczny smak i aromat. Ciekawie też bronią swoich gniazd bombardując napastnika odchodami przez co sklejają pióra innym ptakom np. wronom,sójkom,srokom. W Polsce obecnie pod ścisłą ochroną.

Autor: borowiak   Dodano: 2012-02-11  15:46:35
zobacz wszystkie komentarze w serwisie