Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bydlin - kupa gruzu na wzgórzu czyli ruiny fortalicji

Galeria: Jura Krakowsko Częstochowska Włącz pokaz slajdów

 
Bydlin - kupa gruzu na wzgórzu czyli ruiny fortalicji

Tytuł zdjęcia: Bydlin - kupa gruzu na wzgórzu czyli ruiny fortalicji


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2011-11-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1159 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na początku w Bydlinie był warowny gród i graniczna twierdza. Potem kościół, później luterański zbór, znowu kościół. Aż wszystko się ułożyło zgodnie ze scenariuszem i jest ruina, którą z trudem można odcyfrować jako warowne założenie. Pionowe ściany, przypory, zarośnięte chwastami w żaden sposób nie przystają do dawnej i równie dawno minionej sławy i chały tego miejsca. W każdym razie o warownię w Bydlinie procesowali się całymi pokoleniami możni z prowincji małopolskiej. O prawo sprawowania rządów w Bydlinie dopominali się bracia Zbigniew i Klemens z Łapanowa, których - jak się wydaje pogodził świętobliwy kanonik Klemens z Lubczy zagarniając warownię, ziemię i łany. Gdy nastały czasy Bonerów graniczna twierdza niemal z dnia na dzień zmieniła się w kościół, który dostał się w ręce Jana Firleja. Żarliwy wyznawca nauk Marcina Lutra natychmiast osadził w tym miejscu pastora i zamienił kościół w zbór. Jego syn Marcin Firlej znowu wszystko wywrócił do góry nogami. Innowierców przegnał i ogłosił, że nie ma tu żadnych luteran ani kalwinów tylko jest znowu katolicki kościół pod wezwaniem Krzyża Świętego. Upadek i rujnacja to już konsekwencje szwedzkiego potopu. Rajtarzy generała Müllera von der Luhnen nie mieli żadnych skrupułów podkładając żagwie i puszczając w ten skuteczny sposób świątynię z dymem.
Miejscowość: Bydlin
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: małopolskie
Tagi: ruiny  
Schowaj mapę

Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych