Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Barokowy kościół św. Mikołaja w Przyrowie.

Galeria: Jura Krakowsko Częstochowska Włącz pokaz slajdów

 
Barokowy kościół św. Mikołaja w Przyrowie.

Tytuł zdjęcia: Barokowy kościół św. Mikołaja w Przyrowie.


Autor: Halina
Data dodania: 2011-10-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3168 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół p.w. św. Mikołaja w Przyrowie jest najstarszym obiektem zabytkowym na terenie gminy. Pochodzi w początku XVI w. i wybudowany został w miejscu starego drewnianego kościoła parafialnego istniejącego jeszcze w XIII w. we wsi Komorowo. Z chwilą powstania miasta w II połowie XIV w. przeniesiono siedzibę parafii do drugiego kościoła p.w. św. Doroty. Kościół drewniany dotrwał do przełomu XV i XVI i wtedy go rozebrano oraz wzniesiono kościół murowany z kamienia łamanego. Ołtarz ma charakter barokowy, kolumnowy. Dach kryty jest gontem. W kościele znajdują się rzeźby i obrazy z okresu baroku.
Miejscowość: Przyrów
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: śląskie
Tagi: barok kościoły  
Schowaj mapę

Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Jesienne drzewa odsłoniły piękno obiektu... super foto.

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2011-11-06  09:51:14
Dziękuję Halinko za pokazanie kolejnego "kawałka" zupełnie mi nieznanej Polski. A zdjęcie starego kościoła na tle "słonecznych", jesiennych drzew to fotograficzna perełka. Pozdrawiam serdecznie:)))

Autor: ElaJ   Dodano: 2011-10-30  09:43:32
zobacz wszystkie komentarze w serwisie