Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej

Galeria: Jura Krakowsko Częstochowska Włącz pokaz slajdów

 
Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej

Tytuł zdjęcia: Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej


Autor: JureK
Data dodania: 2011-05-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1650 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Czerna
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dzięki Krzysztofie za uznanie...

Autor: JureK   Dodano: 2011-05-05  17:55:37
Jurku, jak zawsze temat przedstawiłeś wyczerpująco i na wysokim poziomie. Dziękuję Ci za przybliżenie tego nieznanego mi miejsca. Pozdrawiam Cię serdecznie.

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2011-05-04  11:50:40
W pierwszej połowie XVII wieku wodę dla klasztoru dowożono ze źródła św. Eliasza, co było niezmiernie uciążliwe. W 1644 r., za poradą zakonnika, bernardyna z Alwerni, rozpoczęto kopanie studni na podwórzu klasztor­nym, od strony kuchni. Kopali ją pustelnicy w litej skale przez siedem lat, aż dotarli do wody na głębokości 21m. W 1652 r. ozdobiono i wycembrowano ją marmurem. Obecnie zdobi swoim wyglądem podwórze klasztorne.

Autor: JureK   Dodano: 2011-05-03  16:41:56
zobacz wszystkie komentarze w serwisie