Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ruiny zamku w Olsztynie k.Częstochowy

Galeria: Jura Krakowsko Częstochowska Włącz pokaz slajdów

 
Ruiny zamku w Olsztynie k.Częstochowy

Tytuł zdjęcia: Ruiny zamku w Olsztynie k.Częstochowy


Autor: JureK
Data dodania: 2011-02-20
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1834 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Historycy udokumentowali istnienie zamku jako zamek w Przemiłowicach w 1306r.. W pierwotnym etapie był wybudowany w formie strażnicy, którą Zbyszko, burgrabia olsztyński przebudował, a w XIVw. Kazimierz Wielki rozbudował nadając mu cechy najbardziej warownego zamku na pograniczu śląsko-małopolskim. Tradycyjnie przechodził z rąk do rąk panujących władców, toczono o niego walki, był przedmiotem niesnasek i kłótni, a w ostateczności zniszczenia dopełnili Szwedzi podczas potopu w 1656r., paląc zamek i miasto. Do chwili obecnej przetrwały mury części mieszkalnej, wieże: cylindryczna (stołp) i kwadratowa (Starościańska), fragmenty murów budynków gospodarczych, częściowo piwnice oraz odkryte w czasie badań archeologicznych fundamenty kuźnicy i fragmenty dymarek. Ruiny udostępnione są do zwiedzania. Z ciekawostek można dodać, że za Kazimierza Wielkiego był w nim więziony i zmarł śmiercią głodową wojewoda poznański Maćko Borkowic skazany za organizowanie spisku przeciwko panującemu. Jan Matejko w swoim obrazie Maćko Borkowic schodzi do lochu głodowego w 1873r. uwiecznił to wydarzenie. Według przekazywanych podań na zamku słychać jęki, brzęk kajdan i zawodzenia, co świadczy, że duch wojewody pozostał i do dziś straszy w jego okolicy.
Tagi: ruiny zamki  
Schowaj mapę

Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych