Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zrekonstruowany gród na Górze Birów w Podzamczu

Galeria: Jura Krakowsko Częstochowska Włącz pokaz slajdów

 
Zrekonstruowany gród na Górze Birów w Podzamczu

Tytuł zdjęcia: Zrekonstruowany gród na Górze Birów w Podzamczu


Autor: JureK
Data dodania: 2010-06-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3871 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Góra Birów posiada na szczycie nieckę otoczoną skalnymi stromymi urwiskami, co spowodowało, że . nasi przodkowie wykorzystywali jej cechy obronne. Była ona miejscem osadnictwa wielu różnych kultur. badania archeologiczne potwierdziły ślady zasiedlenia w tym miejscu przedstawicieli kultury łużyckiej. W wieku IV i V n.e. zamieszkiwały prawdopodobnie Wandalowie. Ostatnią osadą była od VIII wieku osada słowiańska i oni ufortyfikowali górę. W wyniku badań archeologicznych ustalono, że gród uległ spaleniu w pierwszej połowie XIV wieku i nigdy już nie został odbudowany. W 2008r. w wyniku inicjatywy lokalnej, odtworzono wygląd budowli rekonstruując całość grodziska.
Miejscowość: Ogrodzieniec
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: śląskie
Schowaj mapę

Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych