Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dworek Krasińskich w Złotym Potoku

Galeria: Jura Krakowsko Częstochowska Włącz pokaz slajdów

 
Dworek Krasińskich w Złotym Potoku

Tytuł zdjęcia: Dworek Krasińskich w Złotym Potoku


Autor: JureK
Data dodania: 2010-05-31
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5088 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W 1852 roku Janów wraz z przyległymi dobrami, został nabyty przez generała Wincentego Krasińskiego. W tym okresie wybudowano w Złotym Potoku parterowy dworek, z pięknym frontonem . W 1857 roku przebywał w Złotym Potoku w posiadłościach tej przebywał Zygmunt Krasiński. Gościł tam wraz z żoną i dziećmi. Tutaj zmarła jego najmłodsza, czteroletnia córeczka Elżbietka. Pochowano ją w lewej nawie kościoła w Złotym Potoku, w kaplicy ufundowanej przez Zygmunta Krasińskiego. Dzięki ukochanej córce poeta na stałe związał się z Złotym Potokiem. W 1858 roku zmarł generał Krasiński, a w trzy miesiące później Zygmunt Krasiński, wtedy to w Złotym Potoku zamieszkała Maria z Krasińskich Raczyńska. Jej mąż hrabia Edward Aleksander Raczyński, wybudował nieopodal dwór, siedzibę rodu. Budowę pałacu zlecił Zygmuntowi Hendlowi, późniejszemu budowniczemu Krakowa.Od 1903 roku aż do ostatnich lat przed II wojną światową, dobra te były w posiadaniu Karola Raczyńskiego, syna Marii z Krasińskich i Edwarda.
Miejscowość: Złoty Potok
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: śląskie
Tagi: dwory  
Schowaj mapę

Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Bo tam faktycznie wszędzie jest zielono:)

Autor: JureK   Dodano: 2010-06-02  00:50:51
Dworek otoczony na zdjęciu z każdej strony zielenią bardzo mi się podoba:)))

Autor: ElaJ   Dodano: 2010-05-31  21:11:24
zobacz wszystkie komentarze w serwisie