Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Replika XVIIw. ratusza w Pilicy

Galeria: Jura Krakowsko Częstochowska Włącz pokaz slajdów

 
Replika XVIIw. ratusza w Pilicy

Tytuł zdjęcia: Replika XVIIw. ratusza w Pilicy


Autor: JureK
Data dodania: 2017-10-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1267 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Podczas prac archeologicznych na rynku w Pilicy odkryto fragmenty fundamentów XVII wiecznego ratusza, który prawdopodobnie stał w tym miejscu już końcem XVw. Budowlę, jak dowodzą badacze, spalono w połowie XVIIw. podczas potopu szwedzkiego. Dowodem tego może być fakt,że podczas badań, oprócz wielu znalezisk historycznych, odkopano na głębokości ok. 2m XVI wieczny dzwon, który prawdopodobnie wisiał na jego wieży. Przypuszcza się,że spadł z palącej się wieży i przeleżał kilka wieków w dawnej piwnicy zasypany ziemią. Po zakończeniu badań historycznych, na rynku w Pilicy postawiono replikę XVIIw. ratusza, która oddaje świetność dawnego budynku.
Miejscowość: Pilica
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: śląskie
Schowaj mapę

Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych