Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» zwiedzamy Olsztyn k_Częstochowy

Galeria: Jura Krakowsko Częstochowska Włącz pokaz slajdów

 
zwiedzamy Olsztyn k_Częstochowy

Tytuł zdjęcia: zwiedzamy Olsztyn k_Częstochowy


Autor: henkosz (Henryk Dymczyk)
Data dodania: 2017-01-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1078 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Charakterystyczne ukształtowanie terenu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w historii było doceniane ze względu na swoje walory obronne. Proces budowy systemu fortyfikacji trwał w czasach wczesnego średniowiecza. Wówczas na szczytach niedostępnych skalnych ostańców powstawały liczne drewniane grodziska, będące namiastką powstałego w średniowieczu systemu obrony zachodniej granicy Polski. Pierwsze kamienne założenia obronne powstawały tu już w XIII w., ale główny rozkwit budowy warowni jurajskich przypadł na XIV w., bezpośredni lub pośredni wpływ miał w tej dziedzinie król Kazimierz Wielki. Dzięki działalności budowlanej króla oraz rodzimego rycerstwa powstała sieć 29 zamków wspieranych 10 strażnicami obronnymi. W tym czasie rozkwitał również zwiedzany przeze mnie zamek w Olsztynie .Z upływem wieków, ten niepokonany system umocnień stał się przestarzały i stopniowo zaczął podupadać. Ostatecznego zniszczenia zamków dokonali Szwedzi podczas słynnego "potopu" w XVII w”. W wyniku zniszczeń wówczas dokonanych wiele warowni już nigdy nie zostało odbudowanych. Te które były jeszcze zamieszkiwane również stopniowo popadały w ruinę i zostały ostatecznie opuszczone. Wiele zamków zniszczyli poszukiwacze skarbów, były stopniowo rozbierane na budulec dróg, domów a nawet kościołów ..................................... Obecnie malownicze ruiny popularnie zwane "orlimi gniazdami", ze względu na trudne do zdobycia położenie, stanowią jeden z symboli Jury i udostępniane do zwiedzania. Do czasów obecnych tylko jeden z zamków typowo jurajskich ocalał w całości .......ale to już inna bajka to Polska jurajska "perła renesansu". Ach jeszcze jedna wiadomość, wzgórze wawelskie to także jurajski ostaniec zbudowany z wapiennej skały. ..>>>
Tagi: zamki  
Schowaj mapę

Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
;-)))

Autor: Bogusław Nowak   Dodano: 2017-01-19  21:58:32
zobacz wszystkie komentarze w serwisie