Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Stodoły w Żarkach

Galeria: Jura Krakowsko Częstochowska Włącz pokaz slajdów

 
Stodoły w Żarkach

Tytuł zdjęcia: Stodoły w Żarkach


Autor: Beata
Data dodania: 2014-07-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2012 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Żarki są niedużym, ale starym miastem, leżącym w centrum Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Swoją miejskość wywodzą już z XIV wieku, a w XV miejskie przywileje potwierdził król Władysław Jagiełło. Miejscowość przez stulecia pozostawała w rękach możnych rodów szlacheckich, m.in. Korycińskich i Męcińskich. Stulecie XIX zaowocowało uruchomieniem w Żarkach kilku zakładów przemysłowych oraz zdominowaniem miasta przez ludność żydowską, trudniącą się głównie handlem i rzemiosłem. Konsekwencją udziału mieszkańców Żarek w powstaniu styczniowym było odebranie praw miejskich przez rosyjskiego zaborcę. Pod koniec XIX wieku większość ludności miasta trudniła się drobnym rzemiosłem i handlem, ale też uprawą ziemi. W posiadaniu mieszczan były pola orne, łąki i pastwiska. Na przełomie XIX i XX wieku żareccy gospodarze zbudowali (na wschód od zwartej zabudowy miejskiej) kilkadziesiąt stodół, w których przechowywali swoje plony oraz sprzęt rolniczy. Budynki były drewniane i kryte strzechą. Wszystkie je strawił pożar w 1938 roku. Na ich miejscu stanęły obiekty murowane z kamienia wapiennego i cegły, przykryte dwuspadowym dachem z dachówką. Do niedawna w Żarkach można było oglądać 40 stodół, obecnie stoją 32. W ich bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się największe w całym regionie targowisko  na powierzchni około 1,5 ha w każdą sobotę towary wystawia nawet 500 handlowców. Żarki warto odwiedzić podczas interesującej imprezy cyklicznej - Kupieckiego Sąsieku. W jednej z żareckich stodół można wówczas posłuchać kapeli ludowej, spróbować chleba tatarczucha lub innych smakołyków, kupić regionalne wyroby i pamiątki. Kupiecki Sąsiek odbywa się w soboty w każdy długi weekend (majowy, czerwcowy, sierpniowy oraz w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową)).
Miejscowość: Żarki
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: śląskie
 
Schowaj mapę

Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych