Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Jura Krakowsko CzęstochowskaWłącz pokaz slajdów

Zamek w Siewierzu - fragment budowli
Zamek w  Siewierzu
Zamek w  Siewierzu
Zamek w  Siewierzu
Zamek w  Siewierzu
Zamek w  Siewierzu
Zamek w  Siewierzu
Zamek w Siewierzu 1443
Rabsztyn.Ruiny gotyckiego zamku
Rabsztyn.Ruiny gotyckiego zamku królewskiego.
Samotnik.
Muzeum Zygmunta Krasińskiego.
Zimą...
Zamek Tenczyn w Rudnie
Rudno
Zamek w Olsztynku
Olsztyn - ruiny zamku
Staw w Złotym Potoku
Ruiny zamku w Olsztynie
Kamień z z uśmiechem
Jura Krakowsko Częstochowska - Artykuły / Felietony
Najłsynniejsze zamki, w których straszy. Odsłona pierwsza

Najłsynniejsze zamki, w których straszy. Odsłona pierwsza

Stare warownie, zamczyska i ruiny przez wieki obrosłe legendami mają swoje pilnie skrywane tajemnice. Niejedno siedlisko po zmroku staje się areną zjawisk dziwnych i niewytłumaczalnych. Grasujące w starych murach duchy i zmory niejednego turystę przyprawiły o szybsze bicie serca. Poniżej prezentujemy pięć najbardziej znanych polskich zamków, w których straszy.

 
Artykuł dodano: 2025-03-19 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Jura Krakowsko Częstochowska

Jura Krakowsko Częstochowska

kraina

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.

Spójrzmy na mapę naszego kraju, a dokładniej na pogranicze Śląska i Małopolski. Każdy wie gdzie położony jest Kraków, Zagłębie i Częstochowa. Pomiędzy nimi rozciąga się jeden z najpiękniejszych zakątków Polski - kraina skalistych wzgórz, jaskiń, wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Jura Krakowsko - Częstochowska rozciąga się ponad 100km łukiem, pomiędzy Krakowem i Częstochową. Szerokość waha się od kilku kilometrów na północy do blisko 40 km w części południowej (na wysokości Zabierzowa), średnio wynosi około 20km.