Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Krzyż pokutny stawiał zabójca na miejscu zbrodni. Najczęściej były to krzyże zbudowane z litego kamienia uciosane osobiście przez mordercę.
Oprócz postawienia krzyża morderca miał obowiązek pokryć koszty pogrzebu i przewodu sądowego, a także łożyć na utrzymanie rodziny zabitego.
Wobec kościoła musiał musiał zakupić świece, pokryć koszty kilku mszy żałobnych w intencji zamordowanego i odbyć boso pieszą pielgrzymkę do świętego miejsca. Wystawienie krzyża było ostatnim elementem pokuty, a zarazem wyrazem zadośćuczynienia. Przy krzyżu następowało pojednanie zabójcy z rodziną ofiary.Postawienie krzyża pozwoliło niejednemu mordercy uniknąć śmierci i zawrzeć z rodziną ofiary traktat pokutny. Warunki te spełniać mogli jedynie bogaci. Biedni zazwyczaj nie nie mieli na to pieniędzy i byli karani śmiercią. Krzyż pokutny w Nasiedlu umieszczony jest na ziemi, która dawniej należała do właściciela pałacu.
Nasiedle to wieś położona w województwie opolskim, w powiecie głubczyckim, w gminie Kietrz. Jest w niej barokowy pałac z 1730 r. z dekoracją w stylu regencji, budynki gospodarcze i park.