Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Krzyż z kamieniarskiego ośrodka na Roztoczu

Galeria: Nowe Brusno Włącz pokaz slajdów

 
Krzyż z kamieniarskiego ośrodka na Roztoczu

Tytuł zdjęcia: Krzyż z kamieniarskiego ośrodka na Roztoczu


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3245 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wapień spod Brusna idealnie nadaje się na rzeźbiarskie tworzywo. W okolicy powstał więc największy w tej części europy ośrodek produkcji kamiennych, charakterystycznych przydrożnych i nagrobkowych krzyży. Na początku XX wieku białe krzyże z Brusna były jak odbite przez kalkę. Artyści samoucy rzeźbili smukłe kompozycje z charakterystycznie zakończonymi trójlistnie ramionami. Wysiedlenie mieszkańców w latach czterdziestych przerwało pracę kamieniarskiego ośrodka w Bruśnie.
Miejscowość: Nowe Brusno
Kraina: Roztocze
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Nowe Brusno

Nowe Brusno swoją nazwę wywodzo od staropolskiego "brus", oznaczającego piaskowiec lub kamień szlifierski z dronoziarnistego piaskowca. Na bazie miejscowych wapieni i piaskowców mioceńskich, co najmniej od połowy XVI wieku rozwijał się tu ośrodek kamieniarski. Na zachodnim stoku wzniesienia Brusno (365 m.n.p.m.) powstał ogromny i bardzo malowniczy kamieniołom, w którym do dziś odbywa się eksploatacja skał.

We wsi zachowała się bardzo ładna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewii i murowany kościół rzymskokatolicki pw.Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W miejscowości oraz jej okolicy warto odszukać kilka zabytkowych cmentarzy, w tym: rzymskokatolicki, dwa greckokatolickie oraz wojenny i choleryczny.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Krzyż z kamieniarskiego ośrodka na Roztoczu
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych