Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Gdy gaśnie pamięć ludzka – dalej mówią kamienie... Co prawda słowa te wypowiedziane zostały na wiele lat po tym, jak bruśnieńscy kamieniarze misternie rzeźbili swe Matki Boskie, Chrystusy i Marie... ich mozolna praca uświęciła kamienie, zatrzymała pamięć. Sprawiła, że na bruśnieńskie, bezimienne cmentarze jeździmy wciąż... wracamy co roku... zapalać lampki w zupełnym pustkowi. W imię ludzi, których już nie ma, ale byli...
Nowe Brusno swoją nazwę wywodzo od staropolskiego "brus", oznaczającego piaskowiec lub kamień szlifierski z dronoziarnistego piaskowca. Na bazie miejscowych wapieni i piaskowców mioceńskich, co najmniej od połowy XVI wieku rozwijał się tu ośrodek kamieniarski. Na zachodnim stoku wzniesienia Brusno (365 m.n.p.m.) powstał ogromny i bardzo malowniczy kamieniołom, w którym do dziś odbywa się eksploatacja skał.
We wsi zachowała się bardzo ładna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewii i murowany kościół rzymskokatolicki pw.Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W miejscowości oraz jej okolicy warto odszukać kilka zabytkowych cmentarzy, w tym: rzymskokatolicki, dwa greckokatolickie oraz wojenny i choleryczny.
Autor: Elżbieta Dodano: 2012-11-02 16:15:00