Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Szeregowa zabudowa Przeworska

Galeria: Przeworsk Włącz pokaz slajdów

 
Szeregowa zabudowa Przeworska

Tytuł zdjęcia: Szeregowa zabudowa Przeworska


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4183 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Galicja, synomim ubóstwa i polski C. Senne miasteczka, zapłakane krajobrazy. Dom mój z kraja, ubogi ale chędogi... Nie trzeba wysiłku, by przenieść się w minony świat. Przeworsk to typowe dawne miasteczko kresowe, zagrożone ciągłymi najazdami. Niezależnie od częściwo zachowanych do dzisiaj murów obronnych od wsch. bronił miasta ufortyfikowany kościół i klasztor Bernardynów (dziś najcenniejszy zabytek miasteczka), od zach. zaś kościół parafialny. W mieście zachowały się ponadto liczne drewniane domy z XVIII-XIX w., co nadaje miejscowości ów niepowtarzalny koloryt widoczny na zdjęciu.
Miejscowość: Przeworsk
Kraina: Ziemia Rzeszowska
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Przeworsk

Przeworsk to miasto i gmina w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa przemyskiego. Leży na pograniczu Pradoliny Podkarpackiej i Pogórza Rzeszowskiego w dolinie rzeki Mleczki wpadającej do Wisłoka - bocznego dopływu Sanu. Na północ od miasta roztacza się równinny rozległy krajobraz, zaś od południa podziwiać można, wznoszące się nawet na wysokość 450 m. n.p.m, pagórki Pogórza.

Przeworsk stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Okolice Przeworska należą do jednych z ciekawszych i najatrakcyjniejszych zakątków południowo-wschodniej Polski. Liczne szlaki turystyczne zachęcają do wycieczek zarówno pieszych jak i rowerowych.

Park Przeworski, zaplanowany w stylu ogrodów francuskich, oraz sieniawski zespół parkowo - pałacowy z XVII wieku przyciągają miłośników przyrody i estetów. Niewątpliwą atrakcję dla turystów stanowi przejazd zabytkową kolejką wąskotorową łączącą Przeworsk z Dynowem. Trasa kolejki prowadzi m.in. przez liczący 602 m długości tunel, umieszczony pod 30-metrową warstwą ziemi.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Szeregowa zabudowa Przeworska
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Galicyjskie małe miasteczka ze swą zabudową ,powolnym życiem,duchem historii -są piękne ,ale coraz mniej takich miejsc .Cywilizacja kostki brukowej i innych nowości wkracza i tam.Warto fotografować takie miejsca bo nie wiadomo jak długo jeszcze tam postoją... Pozdrawiam...

Autor: pietruman   Dodano: 2009-12-05  21:25:25
Tylko chodnik z polbruku zdradza, kiedy zostało zrobione zdjęcie :) Betonowa kostka w tym wydaniu to jeden z bardziej charakterystycznych elementów współczesnego polskiego krajobrazu... co ciekawe, producent ma w ofercie wiele "modeli" a wszędzie widać tylko ten kształt.

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2009-12-05  16:41:22
zobacz wszystkie komentarze w serwisie