Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamek w Gołuchowie

Galeria: Gołuchów Włącz pokaz slajdów

 
Zamek w Gołuchowie

Tytuł zdjęcia: Zamek w Gołuchowie


Autor: GregKmk
Data dodania: 2019-11-20
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1716 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zamek w Gołuchowie to tak jak już wielokrotnie pisałem miejsce, które fotografowałem, fotografuję i fotografował będę. Ci którzy obserwują mój profil to z pewnością wiedzą, że zalicza się do TOP 5 najczęściej odwiedzanych przeze mnie miejsc. Zamek został wzniesiony w latach 1550-1560. Jest jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce. Pierwotnie miał on charakter obronny. Gdy w 1857 roku Jan Działyński, poślubił Izabellę Czartoryską, budynek zamienił się w muzeum kolekcji dzieł sztuki. Izabella Czartoryska sprowadziła do Gołuchowa wspaniałych architektów i przywróciła zamkowi jego świetność. Zamek jest otoczony 162-hektarowym parkiem angielskim. Na jego terenie rosną ciekawe, egzotyczne gatunki drzew, jak jodła grecka i sosna himalajska, natomiast jego fragment został wydzielony na duży, jedyny w Wielkopolsce, wybieg dla żubrów. Š GregKmk | 04.09.2019 | Gołuchów
Miejscowość: Gołuchów
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: zamki  
Schowaj mapę

Gołuchów

Gmina Gołuchów leży w województwie wielkopolskim, drugim co do powierzchni i trzecim co do liczby ludności regionie w kraju. Wchodzi w skład powiatu pleszewskiego. Od południa graniczy z Kaliszem, a od północy z Pleszewem. Wschodnią granicę stanowi rzeka Prosna, a zachodnią gminy Nowe Skalmierzyce i Ostrów Wlkp.

Gołuchów leży w "podwójnym trójkącie" miejscowości mających najważniejszy wpływ na jego rozwój. Mały Trójkąt wyznaczają pobliskie miasta powiatowe: Kalisz, Ostrów Wielkopolski i Pleszew. Natomiast Duży Trójkąt wyznaczają stolice regionów: Poznań, Wrocław i Łódź.

Najcenniejszym zabytkiem Gołuchowa jest zamek. Wzniósł go ok. 1560 r. starosta radziejowski Rafał Leszczyński w formie dwupiętrowej renesansowej budowli obronnej, z 4 ośmiobocznymi basztami narożnymi. Jego zarys jest widoczny między 3 basztami trójkondygnacyjnymi i czwartą, zachowaną do wysokości parteru.

Na początku XVII w. wojewoda kaliski Wacław Leszczyński rozbudował zamek, dodając od południa 3 skrzydła z wewnętrznym dziedzińcem krużgankowym i piątą basztę w narożu południowo-zachodnim.

Po zniszczeniach zamek został odbudowany w latach 1872-85 z inicjatywy Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej (1830-99, córki księcia Adama Czartoryskiego). Ujednolicono wtedy elewacje w stylu zamków francuskich nad Loarą, dobudowano wieżę od strony zachodniej, oraz wkomponowano autentyczne detale architektoniczne i dekoracyjne, sprowadzone z Francji i Włoch - antyczne i z XVI wieku.

Wewnątrz urządzono muzeum (otwarte w 1895 r.) z cennymi zbiorami pochodzącymi z paryskiej siedziby Czartoryskich. Najcenniejszy był zbiór waz greckich, zgromadzony przez Jana Działyńskiego z wykopalisk w Noli, Capui i Neapolu. Izabela Czartoryska zbierała także pamiątki po dawnych właścicielach - Leszczyńskich.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zamek w Gołuchowie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2019-11-23  21:35:54
zobacz wszystkie komentarze w serwisie