Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» jeszcze po dniu gorącym mur nie ostygł

Galeria: Wielkopolska Włącz pokaz slajdów

 
jeszcze po dniu gorącym mur nie ostygł

Tytuł zdjęcia: jeszcze po dniu gorącym mur nie ostygł


Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)
Data dodania: 2011-07-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1785 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zdjęcie przedstawia kościół parafialny w Osiecznej. Murowana świątynia została wzniesiona w 1540 roku. Był to kościół gotycki, trzynawowy. Kościół miał dwie wieże i sygnaturkę nad prezbiterium. Ślady po tym średniowiecznym, późnogotyckim kościele zachowały się do dziś o czym świadczy prezbiterium z żebrowanym sklepieniem gotyckim, gotyckie filary z nawami bocznymi pod chórem muzycznym i boczne mury z wąskimi oknami. Poświęcenie nowej świątyni odbyło się w 1553 roku. Gdy w XVI wieku ziemie polskie ogarnęła fala reformacji kościół został odebrany katolikom i oddany w ręce protestantów. Później przez jakiś czas nabożeństwa religijne odprawiano na przemian dla protestantów i katolików. Około 1620 roku w Osiecznej zbudowano kościół protestancki, a kościół parafialny został na powrót oddany katolikom. W 1859 roku kościół uległ częściowemu spaleniu. W drugiej połowie XIX wieku parafia otrzymała nowy cmentarz, położony przy ul. Krzywińskiej. W czasie pierwszej wojny światowej, 26 lipca 1917 roku, zdjęto z wieży kościelnej dwa dzwony na cele wojenne. Fragmenty tych dzwonów zostały wmurowane w kościelnej kruchcie.
Miejscowość: Osieczna
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Wielkopolska

Wielkopolska położona jest na Pojezierzu Wielkopolskim oraz Nizinie Wielkopolskiej. Głównymi miastami Wielkopolski są: Poznań, Gorzów Wielkopolski, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Leszno i Sieradz. Wielkopolska dzieli się na: Wielkopolskę właściwą (do której zaliczamy ziemię kaliską, poznańską i wschowską) oraz ziemię lubuską (Lubusz),  ziemię sieradzką i ziemię wieluńską.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
dziękuję i pozdrawiam!

Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)   Dodano: 2011-07-03  18:58:59
Bardzo dobre ujęcie i kolorystyka zdjęcia:) Zielony jest moim ulubionym kolorem, który zawsze kojarzy mi się ze spokojem i optymizmem. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za miłe komentarze do moich zdjęć:)))

Autor: ElaJ   Dodano: 2011-07-03  18:14:20
dziękuję, Panie Piotrze :) pozdrawiam!

Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)   Dodano: 2011-07-03  16:13:42
Nastrojowa kolorystyka pięknie podkreśla urok tej budowli.

Autor: piotr55   Dodano: 2011-07-03  15:17:19
zobacz wszystkie komentarze w serwisie