Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Kościół św. Marcelina został wybudowany w latach 1817-1820 na polecenie hr. Edwarda Raczyńskiego (patron Św. Marcelin - papież i męczennik, który za panowania Dioklecjana w roku 304 n.e. został ścięty za wiarę). Na frontonie świątyni jest umieszczony napis: DIVO MARCELINO. Edward Raczyński w ten sposób uczcił ciotecznego kuzyna Marcelego Lubomirskiego, żołnierza napoleońskiego, poległego w 1807 r. podczas oblężenia Sandomierza. Architektonicznym pierwowzorem dla tej budowli była świątynia rzymska, zwana maison carree, z I w. p.n.e. w Nimes, we Francji.
Fronton świątyni zdobią kolumny, a elewacje boczne półkolumny w porządku korynckim, w tzw. układzie pseudoperipteros (peripteros - z łac. otoczony jednym rzędem kolumn). Świątynia podzielona jest na dwie kondygnacje. Górna o dekoracji klasycystycznej pełniła funkcję kaplicy pałacowej (obecnie kościół parafialny) , dolna mauzoleum. Do kaplicy i mauzoleum sprowadził Edward Raczyński prochy swoich przodków. We wnętrzu krypty znajdują się tylko trzy sarkofagi. W jednym spoczywa Roger Raczyński, w drugim jego żona Konstancja z Lachmanów, w trzecim zmarły w 1993r. ostatni męski członek rodu Edward Bernard. Pozostałych pochowanych tu członków rodziny upamiętniają tablice epitafijne w ścianach. Nie wszyscy członkowie rodu tu właśnie spoczywają. Zabrakło samego fundatora kaplicy, spoczywa tu tylko jego serce.
(http://www.parafiarogalin.pl/index.php?page=historia)
Wielkopolska położona jest na Pojezierzu Wielkopolskim oraz Nizinie Wielkopolskiej. Głównymi miastami Wielkopolski są: Poznań, Gorzów Wielkopolski, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Leszno i Sieradz. Wielkopolska dzieli się na: Wielkopolskę właściwą (do której zaliczamy ziemię kaliską, poznańską i wschowską) oraz ziemię lubuską (Lubusz), ziemię sieradzką i ziemię wieluńską.
Autor: Waldemar Jan Dodano: 2013-11-16 21:28:35