Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Miłosław - kościół pw. Św. Jakuba

Galeria: Wielkopolska Włącz pokaz slajdów

 
Miłosław - kościół pw. Św. Jakuba

Tytuł zdjęcia: Miłosław - kościół pw. Św. Jakuba


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2013-09-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1186 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Początki powstania parafii w Miłosławiu sięgają przypuszczalnie w I połowie XII w. Jak to bywało często w tym okresie, pierwszy kościół był wykonany z drewna. Dopiero ok. 1620 r. właściciel Miłosławia, Łukasz Górski ufundował nowy, tym razem murowany kościół. Była to budowla późnogotycka o bardzo ciężkim sklepieniu, co spowodowało w późniejszym czasie pęknięcie murów. Kościół służył jako zbór luterański do 1629 r., w którym to Górski przekazał świątynię katolikom. W tym też czasie władze pruskie podjęły decyzję o jego zamknięciu. W latach 1843-1845 nowy właściciel miasta Seweryn Mielżyński dokonał remontu i przebudowy kościoła św. Jakuba, nadając mu styl gotyku romantycznego. Gotyckie sklepienie zostało zastąpione belkowaniem o suficie kasetonowym., a mury wzmocniono filarami. Bryła kościoła została powiększona o kruchtę przy głównym wejściu, zbudowano wejście z przedsionkiem od strony zachodniej, a nad zakrystią - w miejscu kaplicy - urządzono lożę dla rodziny Mielżyńskich. Szczyt fasady frontowej został zwieńczony wieżą, na której umieszczono krzyż, a poniżej zamontowano zegar. Natomiast na szczycie dachu nad prezbiterium umocowano orła polskiego, godło emigracyjnego Towarzystwa Demokratycznego Polskiego. Kolejna rozbudowa kościoła miała miejsce w latach 1912-1913 wg projektu Rogera Sławskiego. Dobudowano wówczas niskie nawy boczne, a od strony południowej - kaplicę grobową Kościelskich (ostatnich właścicieli dóbr miłosławskich).
Miejscowość: Miłosław
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: gotyk kościoły  
Schowaj mapę

Wielkopolska

Wielkopolska położona jest na Pojezierzu Wielkopolskim oraz Nizinie Wielkopolskiej. Głównymi miastami Wielkopolski są: Poznań, Gorzów Wielkopolski, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Leszno i Sieradz. Wielkopolska dzieli się na: Wielkopolskę właściwą (do której zaliczamy ziemię kaliską, poznańską i wschowską) oraz ziemię lubuską (Lubusz),  ziemię sieradzką i ziemię wieluńską.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Miło mi się z Tobą Krzysztofie zwiedza Wielkopolskę. Region prawie całkowicie mi nie znany. Jak zawsze starannie dopracowane kadry. Pozdrawiam:)

Autor: Bogusław Pupiec   Dodano: 2013-09-29  19:36:58
zobacz wszystkie komentarze w serwisie