Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Grodzisko - pozostałość po majątku Taczanowskich

Galeria: Wielkopolska Włącz pokaz slajdów

 
Grodzisko - pozostałość po majątku Taczanowskich

Tytuł zdjęcia: Grodzisko - pozostałość po majątku Taczanowskich


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2013-05-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1872 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Mało kto wie, że najstarszą wsią w powiecie pleszewskim, w której znajdują się wały pamiętające jeszcze Kazimierza Wielkiego, jest Grodzisko. Kiedyś przez wieś przebiegała główna droga z Pleszewa do Chocza, a były to lata 50 ubiegłego stulecia. Był tu piękny drewniany most na Prośnie, który rzeka zerwała, a nowy niestety powstał już w Broniszewicach. Także w tej wsi, do zakończenia wojny rusko  pruskiej w 1918 roku na Prośnie była tu granica państwa. Wały nad Prosną, które widać do dziś, prawdopodobnie nakazał wybudować Kazimierz Wielki w roku 1331. W tym miejscu w czasie wojny z Krzyżakami czekał tu na Władysława Łokietka. Niestety dawna droga ku Prośnie jest już niewidoczna i zarośnięta, a po moście nie ma żadnego śladu. Patrząc w stronę Prosny można zobaczyć za rzeką wieże kościołów w Choczu. W centrum wsi stoi okazały kościół św. Mikołaja sprzed 200 lat, bo powstał w latach 1802-06. Pierwszy kościół w Grodzisku zbudowano przed 1160 r. W tym czasie, kiedy to wieś z nadania Eudoksji, drugiej żony Mieszka III, przeszła z rąk książęcych na własność klasztoru bożogrobców czyli zakonników podwójnego krzyża, którzy ulokowani byli w Miechowie. Obok obecnego kościoła znajduje się stara organistówka, dom katolicki i dom rządcy. Przed II wojną majątek ten należał do Taczanowskich.
Miejscowość: Grodzisko
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: dwory  
Schowaj mapę

Wielkopolska

Wielkopolska położona jest na Pojezierzu Wielkopolskim oraz Nizinie Wielkopolskiej. Głównymi miastami Wielkopolski są: Poznań, Gorzów Wielkopolski, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Leszno i Sieradz. Wielkopolska dzieli się na: Wielkopolskę właściwą (do której zaliczamy ziemię kaliską, poznańską i wschowską) oraz ziemię lubuską (Lubusz),  ziemię sieradzką i ziemię wieluńską.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
z zainteresowaniem przeczytałam opis i aż mi wstyd, że nawet nie słyszałam o tej miejscowości , podoba mi się dwuplanowy kadr ; i jestem pod wrażeniem tego, co robisz - Twojej wiedzy, poszukiwań i dokumentowania tej małej ojczyzny

Autor: Słonecznik (Maryla)   Dodano: 2013-05-23  11:07:31
zobacz wszystkie komentarze w serwisie