Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Krzyż ten stoi niedaleko cmentarza i jest świadectwem nie tylko ludowej pobożności, ale wytycza także granice wsi i pól. Dlatego tak wiele tego typu obiektów można spotkać przy dawnych traktach.
Wielkopolska położona jest na Pojezierzu Wielkopolskim oraz Nizinie Wielkopolskiej. Głównymi miastami Wielkopolski są: Poznań, Gorzów Wielkopolski, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Leszno i Sieradz. Wielkopolska dzieli się na: Wielkopolskę właściwą (do której zaliczamy ziemię kaliską, poznańską i wschowską) oraz ziemię lubuską (Lubusz), ziemię sieradzką i ziemię wieluńską.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Wszyscy mają rację. Czasem były drogowskazami, czasem określały granice miejscowości ale też upamiętniały jakieś zjawisko, wypadek lub zdarzenie. Pełniły także rolę przydrożnych miejsc odpoczynków i modlitw. najważniejsze, że były bo mamy co fotografować. Nowych jest coraz mniej i pewnie kiedyś nikt już nie będzie stawiał krzyży w przygodnych miejscach. No może w miejscach wypadków drogowych, bo to ostatnio modne.
Dziękuję wszystkim za miłe komentarze. Marylko ale mnie podsumowałaś -:)
Krzysztofie, krzyż jest piękny, ale jego urodę i niezwykłość wydobyłeś dzięki chwili, w której robiłeś zdjęcie - słońce pięknym kolorem niebo zabarwiło a Ty ten moment wspaniale wykorzystałeś
Mój dziadek kiedyś na zadane mu przeze mnie pytanie - Dlaczego przy wiejskich drogach jest tak wiele krzyży? Odpowiedział mi, że krzyże przydrożne stawiano na "początku" i "końcu" wsi, aby chroniły przed chorobą, plagami i nieurodzajami.
Autor: Krzysztof Wydra Dodano: 2013-02-10 16:22:23