Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im.Ignacego Paderewskiego w Cieszynie.

Galeria: Cieszyn Włącz pokaz slajdów

 
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im.Ignacego Paderewskiego w Cieszynie.

Tytuł zdjęcia: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im.Ignacego Paderewskiego w Cieszynie.


Autor: Juliusz
Data dodania: 2011-03-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3165 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Historia szkoły sięga roku 1930, gdy po wielu staraniach z inicjatywy ówczesnego dyrektora Konserwatorium Muzycznego w Katowicach prof. F. Kulczyckiego powstała filia tej uczelni w Cieszynie, a kierował nią prof. J. Gawlas.
Miejscowość: Cieszyn
Kraina: Pogórze Śląskie
Województwo: śląskie
 
Schowaj mapę

Cieszyn

Położony tuż przy granicy z Czechami Cieszyn jest nie tylko jednym z najstarszych miast na Śląsku, lecz także najsłynniejszym w Polsce miastem mającym swój bliźniaczy odpowiednik w kraju naszych sąsiadów. Przedmieścia Cieszyna bowiem, w wyniku sporu o przynależność Śląska Cieszyńskiego, zostały w 1920 r. włączone do granic Czech i odtąd rozwijały się jako samodzielny organizm. W efekcie mamy dwa Cieszyny - polski i czeski.

Centrum Cieszyna stanowi malowniczy rynek, przy którym (i przy jego pobliskich ulicach) usadowiła się duża część zabytków w postaci kilkudziesięciu kamienic. Są to np. Dom Narodowy, gdzie rezydowała niegdyś Rada Księstwa Cieszyńskiego czy okazały Hotel Pod Brunatnym Jeleniem z 1912 r. Przy rynku stoi także budynek ratusza. Oryginał powstał w XV w., lecz - strawiony niejednym pożarem, nie dotrwał rzecz jasna do naszych czasów. Dziś podziwiać możemy tu budynek o klasycystycznej fasadzie, wzniesiony w 1845 r. Od tego czasu podmieniono jedynie banię. Ciekawe zabudowania znajdziemy też na ulicy Przykopa, szumnie zwanej Wenecją Cieszyna. Tworzy ją zespół budynków z przerzuconymi przez koryto Młynówki mostkami. W swoim czasie mieszkali tu mi in. garbarze, tkacze i kowale.

Duży procent mieszkańców Cieszyna stanowili niegdyś Żydzi, dlatego na mapie zabytków znalazły się także dwa żydowskie cmentarze - stary i nowy. Pierwszy z nich powstał w wieku XVII, drugi dwieście lat później. Cieszyn może się również pochwalić niejedną zabytkową świątynią, np. kościołem i klasztorem oo. Bonifratrów (XVII/XVIII w.). Jest i coś z epoki średniowiecza - do naszych czasów zachowała się studnia trzech braci, legendarne miejsce spotkania trzech założycieli Cieszyna. Ale to nie wszystko.

Niezwykle istotnym z historycznego punktu widzenia jest dla miasta Wzgórze Zamkowe będące zalążkiem dzisiejszego Cieszyna. Niegdyś stał tu potężny zamek, jednak burzliwe dzieje nie pozwoliły mu przetrwać. Z całości zabudowy ostały się jedynie romańska rotunda (jest ona jednym z najstarszych zabytków polskiej architektury), gotycka wieża zamkowa i fragmenty piastowskiego zamku. Nieco później Habasburgowie dobudowali tu sobie pałac. Obecnie mieści się w nim szkoła muzyczna.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im.Ignacego Paderewskiego w Cieszynie.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
kocham to miasto,cudowna atmosfera,dużo zieleni,dużo zabytków,cudowne uliczki,mili mieszkańcy(wiem ,bo kiedyś odwiedzałam to miasto służbowo),czekam tylko na lato,bo z pewnością się tam wybiorę

Autor: Maria Koźlik   Dodano: 2012-03-14  11:52:19
Cieszyn po raz kolejny zaskakuje nieznanymi budynkami.

Autor: Gosc_serwisu2   Dodano: 2011-03-26  10:17:29
zobacz wszystkie komentarze w serwisie