Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dom Oficera. Borne Sulinowo

Galeria: Borne Sulinowo Włącz pokaz slajdów

 
Dom Oficera. Borne Sulinowo

Tytuł zdjęcia: Dom Oficera. Borne Sulinowo


Autor: Krzysztof
Data dodania: 2014-12-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1442 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Dom Oficera to niegdyś najbardziej reprezentacyjny budynek Bornego Sulinowa. Zbudowany został jeszcze przez Niemców w latach 1934-36 dla stacjonującego w miejscowości garnizonu Gross Born. Mieściły się w nim sale wykładowe, kasyno oficerskie oraz sala widowiskowa mogąca pomieścić 1000 osób. Podobną rolę spełniał budynek po zajęciu przez Armię Czerwoną miejscowości, która od tej pory figurowała na mapach jako tereny leśne i mimo włączenia do Polski, faktycznie znajdowała się poza terytorialnymi strukturami naszego kraju utrzymując stricte militarny charakter. Sam Dom Oficera, po pożarze w 2010 roku popada obecnie w ruinę.
Miejscowość: Borne Sulinowo
Województwo: zachodniopomorskie
Tagi: inne zabytki  
Schowaj mapę

Borne Sulinowo

Borne Sulinowo to jedno z najmłodszych miast w Polsce, które zaskakuje nas pod każdym względem. Jego nagłe pojawienie się na mapach w 1992 roku było niespodzianką, gdyż praktycznie nie istniało.

To młode miasto nie pojawiło się z powodu posuwających się prac budowlanych czy działania sił nadnaturalnych, lecz zostało odzyskane od naszym byłych towarzyszy broni - Związku Radzieckiego.

Miejscowość powstała w latach 30 XX wieku z połączenia dwóch wsi: Gross Born i Linde. Połączenia dokonali Niemcy, którzy rozpoczeli budowę garnizonu wojskowego, który przyjął nazwę Gross Born. Stacjonowała tu Szkoła Artylerii Wermachtu i na jej potrzeby zbudowano od podstaw całą infrastrukturę:  bazę wojskową, koszary, a także ogromny poligon na obrzeżach miasta.

Na uroczystą inaugurację bazy w 1938 roku, przybył sam Adolf Hitler. Szkoliła się tu dywizja pancerna Von Guderiana, która stąd wyruszyła w 1939 roku na Polskę. Tuż po zakończeniu II wojny cały garnizon wojskowy trafił pod zarząd Armii Czerwonej, która zajęła ten teren na około 50 lat. Oficjalnie nie było tam ani jednego żołnierza radzieckiego, bo nie było przecież Bornego Sulinowa. Na wszelkich mapach teren oznaczany był jako wielki kompleks leśny. Droga która prowadziła do lasu nagle urywała się w środku boru lub wpadała do jeziora.

Po 1989 roku w wyniku zmian ustrojowych wojska radzieckie opuszczały systematycznie teren Bornego Sulinowa. Ostatni pociąg odjechał w 1992 roku. Borne Sulinowo przeszło do cywila i wróciło do macierzy.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Województwo: Dom Oficera. Borne Sulinowo
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ciekawe miejsce! Widać ślady dawnej świetności. Bardzo ładna kolorystyka zdjęcia :)

Autor: Kajetana Snopek   Dodano: 2014-12-17  12:55:59
W tym roku kolejny raz obiekt został podpalony przez nieznanych sprawców i praktycznie niewiele już zostało do oglądania. Nie mniej jednak jeśli ktoś kocha przygodę, to polecam wycieczkę do Bornego. Jest tu wiele obiektów bardzo ciekawych i wartych zobaczenia. Dom Oficera jest jednym z nich, mimo tego, że jest już ruiną, to wciąż zaskakuje swoim pięknem. Gratulacje Krzysztof !!! Pozdrawiam :)

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2014-12-17  10:31:12
Dzicy przejęli i nie wiedzą co z tym zrobić..

Autor: Krzysztof Panas   Dodano: 2014-12-16  18:12:16
Ostatnio jak tu byłem, to praktycznie spenetrowałem wszystkie możliwe zakamarki. Poczułem wielkość i świetność tego obiektu. Żal mi, że tak marnie skończył. Foto jest extra !

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2014-12-10  11:58:41
zobacz wszystkie komentarze w serwisie