Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu.

Galeria: Łowicz Włącz pokaz slajdów

 
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu.

Tytuł zdjęcia: Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu.


Autor: Jerzy Sikorski
Data dodania: 2015-12-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 763 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pierwotnie świątynia gotycka . W latach 1625-58 gruntownie przebudowana według projektu T. Pacino (barokowo - renesansowa). Częściowo zniszczona we wrześniu 1939 r. Odbudowana do 1949 r. Miejsce wiecznego spoczynku 12 prymasów Polski. 25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II erygował diecezję łowicką, podnosząc kolegiatę łowicką do godności katedry. 14 czerwca 1999 r. podniesiona do godności bazyliki mniejszej. 13 listopada 2012 r. wpisana na listę Pomników Historii.
Miejscowość: Łowicz
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
Tagi: barok kościoły  
Schowaj mapę

Łowicz

Leżący godzinę drogi od stolicy niewielki Łowicz jest kojarzony przede wszystkim z kulturą ludową. W nim to znajduje się maleńki skansen kultury ludowej regionu łowickiego dający przedsmak tego, co możemy zobaczyć w pobliskich Maurzycach.

Łowicz jest niezwykle urokliwy. Przede wszystkim jego centrum, w którym nagromadziła się większość najciekawszych zabytków. Wędrówkę najlepiej zacząć od Starego Rynku, na którym wznosi się potężna bazylika katedralna. Świątynia stała tu podobno już w 1100 wieku, w 1999 r. odwiedził ją sam papież Jan Paweł II. Nieopodal, w pobliskim gmachu pomisjonarskim, rezyduje obecnie muzeum, a w dawnej dziekani Biskup Łowicki. Największe wrażenie robi zaś mroczny, barokowy kościół oo. pijarów, którego rozłożysta monumentalna fasada dosłownie przytłacza. Oczywiście w pozytywnym sensie.

Najładniejszą uliczką Łowicza jest niewątpliwie Zduńska, prowadząca od Starego do Nowego Rynku. Wzdłuż całej jej długości stoją niskie, kolorowe domki, w nich sklepy i sklepiki. Niegdyś mieściły się tu kramy rzemieślnicze. Uliczka odbiega wyglądem znacznie od przeciętnych łowickich ulic, dlatego spacerując nią, ma się wrażenie przebywania w zupełnie innym mieście.

Nowy Rynek to duży plac otoczony kolorowymi kamienicami, z których część pochodzi z XVI i XVII w. Jest jednym z trzech zachowanych w pierwotnej formie trójkątnych rynków w Europie. Pozostałe dwa możemy podziwiać w Bonn i Paryżu. W jego północnej części stoi pomnik ku czci Powstańców 1863 r. Zdobi go także fontanna oraz ławeczki dla pragnących zażyć chwili odpoczynku. Jako że rynek zachował średniowieczny układ urbanistyczny, stanowi teraz jedną z najciekawszych atrakcji regionu. Jak całe miasto zresztą.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych