Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pozostałości po wegierskiej granicy na Dunajcu

Galeria: Niedzica Włącz pokaz slajdów

 
Pozostałości po wegierskiej granicy na Dunajcu

Tytuł zdjęcia: Pozostałości po wegierskiej granicy na Dunajcu


Autor: Leszek Kusal
Data dodania: 2010-11-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1786 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zamek w Niedzicy (zwany też Dunajec). Znaleziska archeologiczne dowodzą, że zamek niedzicki w postaci niewielkiej drewnianej strażnicy stał już tutaj w końcu XIII wieku. Początkowo stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską. W roku 1470 przeszedł w ręce rodu Zapolyich, następnie, przez okres ponad 60 lat w posiadanie Łaskich. Znany ze złego prowadzenia się Olbracht Łaski zamek najpierw zastawił, a później sprzedał Jerzemu Horvathowi, który starannie go odbudował przekształcając w okazałą renesansową rezydencję (w znacznej części w takiej postaci zachował się po dziś dzień). W roku 1858 zamek w Niedzicy przejął kolejny węgierski ród Salamonów. Po zakończeniu I wojny światowej zamek znalazł się na terytorium Polski, choć własnością Salamonów pozostawał aż do 1945.
Miejscowość: Niedzica
Kraina: Pieniny
Województwo: małopolskie
Tagi: góry zamki  
Schowaj mapę

Niedzica

Wieś Niedzica całe stulecia była częścią państwa węgierskiego. Do Polski została przyłączona dopiero w 1920, po rozpadzie Austro-Węgier. Co ją wyróżnia, to nieprawdopodobnie piękne położenie nad zbiornikiem czorsztyńskim i zamek Dunajec - średniowieczna warownia, która usadowiła się na wschodnim skalnym cyplu grzbietu Tabor.

Zamek Dunajec pochodzi z XV w. i jest jedną z największych atrakcji w województwie małopolskim. Zachował się prawie w całości. Wznosi się na kilkusetmetrowej skarpie nad Dunajcem i przegląda w lustrze połyskującej wody. Rozpościerające się zeń malownicze widoki podziwiać można z dwóch tarasów widokowych - na Pieniny, zamek czorsztyński i zaporę. Zwiedzaniu udostępniony jest szczęśliwie zarówno zamek górny, jak i dolny, które oferują nie tylko coś dla ducha, ale i ciała. Zjemy tu smakowity obiad, zwiedzimy zamkowe komnaty - Salomonów, salę myśliwską czy izbę straży, oraz lochy, w których dziś mieści się izba tortur (podobno więziono tu Janosika).

Zamek i okolica bezsprzecznie zauroczą każdego, ich czarowi poddał się także niejeden filmowy reżyser - w latach 50. XX w. kręcono tu na przykład niektóre sceny "Zemsty", a także serialu "Janosik". Zamek Dunajec zobaczymy też w "Wakacjach z duchami" i "Mazepie" zrealizowanej na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Pozostałości po wegierskiej granicy na Dunajcu
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych