Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamek w Niedzicy

Galeria: Pieniny Włącz pokaz slajdów

 
Zamek w Niedzicy

Tytuł zdjęcia: Zamek w Niedzicy


Autor: M. & P.Górniak
Data dodania: 2011-10-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1150 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ozdobna pierwsza litera pięknie położony nad Dunajcem okazały zamek w Niedzicy (również nazywany Dunajcem) stoi na stromej skale o wysokości 566 m n.p.m. Wygląd otoczenia zamku został znacznie zmieniony w latach 80-tych XX w., gdy na rzece ukończono budowę potężnej zapory. Ten węgierski niegdyś zamek oraz pobliska polska warownia w Czorsztynie bardziej efektownie górowały nad okolicą i przypominały typowe "orle gniazda". Zamek zachował się praktycznie w całości. Najwyższa, a zarazem najstarsza część zbudowana z kamienia wapiennego, z wysoką kwadratowa wieżą to zamek górny. Składa się on, oprócz wieży, z kaplicy (widać resztki polichromii), niewielkiej części mieszkalnej i małego dziedzińca ze studnią, głęboką na 90 m. Wg legendy kopali ją jeńcy tatarscy i posiadała ona połączenie z Dunajcem. Brama do pierwotnego zamku murowanego z XIV w. prowadziła od południa, zachowały się ślady bramy i mostu zwodzonego. Pod zamkiem górnym znajdowało się więzienie, w którym podobno więziony był Janosik, można tam dziś jeszcze zobaczyć dyby. Zamek dolny, powstały na dawnym przedzamczu zamku gotyckiego jest otynkowany. Posiada w sumie 3 baszty i basteje: narożną i kapliczną oraz bramną. W baszcie kaplicznej pozostały resztki po dawnej bramie wjazdowej z końca XV w. Mury obwodowe zwieńczone są renesansową attyką. Między zamkami dolnym i górnym znajduje się zamek średni z zabudową mieszkalną. Do zwiedzania z przewodnikiem udostępnione są komnaty na zamku górnym i średnim, zawierające ekspozycje związane z historią zamku oraz wyposażeniem siedziby szlacheckiej. Z dwóch tarasów widokowych rozciąga wspaniały widok na okolicę: Pieniny, zaporę, zamek czorsztyński a nawet Tatry. Na dole jest też restauaracja. Niestety nie ma wejścia do większości zamku dolnego z dwiema basztami, ponieważ ten obszar jest użytkowany przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki oraz hotel, co jest dużą stratą dla turystów. W sezonie do zwiedzania udostępniony jest także spichlerz ze sztuką ludową Spisza.
Miejscowość: Niedzica
Kraina: Pieniny
Województwo: małopolskie
Tagi: góry zamki  
Schowaj mapę

Pieniny

Pieniny to po Tatrach najbardziej skaliste polskie góry. I jedne z najbardziej malowniczych. Filigranowe, pełne zaskakujących zakamarków, bardzo różnorodne. Czego tu nie znajdziemy...

Trzy Korony - najwyższy szczyt Pienin

Zacznijmy od Trzech Koron, które są jednym z najbardziej charakterystycznych polskich szczytów, także jednym z najwybitniejszych szczytów Korony Gór Polski. Widok Tatr, jaki rozciąga się z Trzech Koron należy do najpiękniejszych w Polsce. W zasadzie pomiędzy Pieninami a Tatrami są już tylko połogie pagóry polskiego i słowackiego Spisza, dlatego wrażenie bycia oko w oko z majestatem najwyższych polskich gór jest tutaj szczególnie silne i urzekające.

Pieniny - Sokolica i Czerteż

Następna jest Sokolica Czerteż i Pieninki. To najpiękniejszy fragment Pienin, z którego jak nigdzie indziej rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na wijący się w dole Dunajec. No i znajdująca się na szczycie Sokolicy reliktowa sosna jest najczęściej fotografowanym drzewem w naszym kraju.

Pieniny - kolejne atrakcje

Kolejne atrakcje Pienin to droga wiodąca wzdłuż Dunajca i sam przełom tej rzeki. Dwie wybitne trasy: rowerowa i wodna. Jeśli dodamy do tego pełną atrakcji Szczwnicę, pokryte łąkami Małe Pieniny, z których rozciągają się przepiękne widoki na Pieniny właściwe, Tatry i Beskid Sądecki oraz trzy wybitne wąwozy: Białej Wody, Homole i Szopczański będziemy mieli pełny obraz tych niezwykłych gór, które tak bardzo uwielbiamy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych