Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Szczawnica. Widok z Palenicy na okoliczne góry

Galeria: Pieniny Włącz pokaz slajdów

 
Szczawnica. Widok z Palenicy na okoliczne góry

Tytuł zdjęcia: Szczawnica. Widok z Palenicy na okoliczne góry


Autor: Halina
Data dodania: 2010-03-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5535 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Szczawnica
Kraina: Pieniny
Województwo: małopolskie
Tagi: góry  
Schowaj mapę

Pieniny

Pieniny to po Tatrach najbardziej skaliste polskie góry. I jedne z najbardziej malowniczych. Filigranowe, pełne zaskakujących zakamarków, bardzo różnorodne. Czego tu nie znajdziemy...

Trzy Korony - najwyższy szczyt Pienin

Zacznijmy od Trzech Koron, które są jednym z najbardziej charakterystycznych polskich szczytów, także jednym z najwybitniejszych szczytów Korony Gór Polski. Widok Tatr, jaki rozciąga się z Trzech Koron należy do najpiękniejszych w Polsce. W zasadzie pomiędzy Pieninami a Tatrami są już tylko połogie pagóry polskiego i słowackiego Spisza, dlatego wrażenie bycia oko w oko z majestatem najwyższych polskich gór jest tutaj szczególnie silne i urzekające.

Pieniny - Sokolica i Czerteż

Następna jest Sokolica Czerteż i Pieninki. To najpiękniejszy fragment Pienin, z którego jak nigdzie indziej rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na wijący się w dole Dunajec. No i znajdująca się na szczycie Sokolicy reliktowa sosna jest najczęściej fotografowanym drzewem w naszym kraju.

Pieniny - kolejne atrakcje

Kolejne atrakcje Pienin to droga wiodąca wzdłuż Dunajca i sam przełom tej rzeki. Dwie wybitne trasy: rowerowa i wodna. Jeśli dodamy do tego pełną atrakcji Szczwnicę, pokryte łąkami Małe Pieniny, z których rozciągają się przepiękne widoki na Pieniny właściwe, Tatry i Beskid Sądecki oraz trzy wybitne wąwozy: Białej Wody, Homole i Szopczański będziemy mieli pełny obraz tych niezwykłych gór, które tak bardzo uwielbiamy.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Pięknie! Jak widać Trzy Korony dominują w Pieninach widać je niemal z każego miejsca! To też trzeba zobaczyć!

Autor: Marek Ryś   Dodano: 2010-04-06  22:49:12
Napewno skorzystam z Pani info i musze mieć zaliczony rezerwat bo jakby to tak.Przed wyjazdem sobie wszystko oznacze gdzie i co zobazcyc ażebu z konca na drugi na darmo sie nie przemieszczać. Beresnik no właśnie to wszystko trzeba koniecznie zobaczyć.Myśle że może zacznę od maj tego roku ale moje plany czasem na brak czasu wolnego bo wypad na 3 dni 400 km męczy mnie trochę.Jeżeli trafia sie błędy to oczywiści moje gapa taki juz jestem czasem zdaża mi sie coś źle zaznaczyć lub opisac.Fajnie sie pisze tutaj jak na forum wreszcie mam coś lepszego niż nasza klasa.Dziękuje i z turystycznym pozdrowieniem zaszczepiłem się :)

Autor: Marek Ryś   Dodano: 2010-04-06  22:45:54
Panie Marku:) Dziękuję za info i opis Wysokiej w Pieninach:) Wiem,że jest to najwyższy szczyt w Pieninach przekraczający 1000m wysokości czyli wyższy od Trzech Koron,ale położony na terenie Małych Pienin. W ub.roku byliśmy w Wąwozie Homole,skąd dalej prowadzi szlak na Wysoką,ale zrezygnowaliśmy z powodu załamującej się pogody i popędziliśmy zwiedzić zamek Dunajec w Niedzicy.Następnym razem naprawimy ten błąd będąc w Pieninach:) a ja ze swej strony gorąco polecam rezerwat "Biała Woda" w Jaworkach oraz Bereśnik nad Szczawnicą,skąd roztacza się piękna panorama na całe Pieniny,a przy dobrej widoczności i Tatry.Po drodze na szlaku stoi potężny krzyż na Bryjarce,podobny do tego na Giewoncie.Ze schroniska pod Bereśnikiem,gdzie mozna zjeść pyszną szarlotkę,dalej szlak prowadzi do schroniska Na Prehybę,ale to już Beskid Sądecki:))) Z turystycznym pozdrowieniem:)

Autor: Halina   Dodano: 2010-04-06  22:16:35
Jest jeszcze Wysoka najwyższy szczyt Pienin oczywiście polecam najwyższy szczyt Pienin Wysoka (1052 m), zwana też Wysokimi Skałkami, położona we wschodniej części Małych Pienin, jest najwyższym szczytem całego masywu, wyższym nawet od słynnych Trzech Koron. Jej regularny zalesiony stożek wyrasta z szerokiego, pokrytego w większości halami grzbietu, tworząc szczególnie malowniczy krajobraz. Zbudowany z czerwonego wapienia krynoidowego wierzchołek pokryty jest naturalnym górnoreglowym borem świerkowym i jest to jedyne w Pieninach miejsce, gdzie, poniżej dolnej granicy wysokości, od której w polskich Karpatach zaczyna się piętro regla górnego, rośnie taki las. Z tego też powodu w obrębie szczytu Wysokiej utworzono rezerwat przyrody o pow. 13,87 ha. Oprócz górnoreglowej świerczyny chroniona jest tu również buczyna oraz liczne gatunki rzadkich kwiatów: wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, tojad, modrzyk górski i in. Rozległą panoramę najlepiej oglądać z górnego krańca hali, na północnych zboczach.

Autor: Marek Ryś   Dodano: 2010-04-06  19:31:00
zobacz wszystkie komentarze w serwisie