Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» W górach już jesień...

Galeria: Brzegi Górne Włącz pokaz slajdów

 
W górach już jesień...

Tytuł zdjęcia: W górach już jesień...


Autor: pietruman
Data dodania: 2010-09-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5084 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Połonina Caryńska (Berehowska)  jedna z połonin w Bieszczadach, masyw górski położony między dolinami Prowczy i Wołosatego, w których leżą miejscowości Brzegi Górne i Ustrzyki Górne. Na północy Przysłup Caryński oddziela masyw od Magury Stuposiańskiej, zaś od południa poprzez Wyżniańską Przełęcz graniczy on z Działem w paśmie granicznym. W masywie Połoniny Caryńskiej wyróżnia się cztery kulminacje, najwyższy jest Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.). Pozostałe mają wysokość: 1245, 1239 i 1148 m n.p.m.[1] Podobnie jak w przypadku Połoniny Wetlińskiej, południowo-zachodnie stoki są krótkie i stromo opadają ku dolinom, zaś północno-wschodnie tworzą łagodniejsze grzbiety poprzedzielane dolinami niewielkich potoków. Panorama z Połoniny Caryńskiej jest rozległa, z dobrze widocznym masywem Wielkiej Rawki, Połoniny Wetlińskiej i grupą najwyższych szczytów polskich Bieszczadów z Tarnicą i Haliczem. Nazwa połoniny pochodzi od nieistniejącej już wsi Caryńskie, która leżała u stóp połoniny, jednak pastwiska na połoninie należały także do wsi: Berehy Górne, Bereżki, Ustrzyki Górne. Jeszcze w okresie międzywojennym prowadzono tu intensywny wypas. Połonina Caryńska jest objęta ochroną w ramach Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Miejscowość: Brzegi Górne
Kraina: Bieszczady
Województwo: podkarpackie
Tagi: góry  
Schowaj mapę

Brzegi Górne

Właściwie Berehy Górne. Nieistniejąca wieś w dolinie Prowczy, pomiędzy Połoniną Wetlińską a Caryńską. Dziś tylko leśniczówka (punkt informacyjny BPN, pole namiotowe, latem sklepik i barek), parking oraz dwie bacówki.

Berehy były wsią prywatną lokowaną przez Kmitów przed 1580 r. W roku 1921 liczyły 100 domów i 527 mieszkańców. Po wojnie, aż do wiosny 1946 r. Berehy były w rękach UPA. Zdobyte przez polskie wojsko, uległy całkowitemu zniszczeniu. Przy rozwidleniu dróg na wzgórzu znajdują się pozostałości cmentarza przycerkiewnego.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: W górach już jesień...
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych