Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pałac w Grodkowicach

Galeria: Grodkowice Włącz pokaz slajdów

 
Pałac w Grodkowicach

Tytuł zdjęcia: Pałac w Grodkowicach


Autor: JureK
Data dodania: 2010-06-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5247 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W 1623 r. zakupił Grodkowice i okolicę od Lanckorońskich, za cenę 80.000 florenów polskich, Stanisław Żeleński de Żelanka herbu Ciołek z Łucjanowic (Łuczanowic), syn Bartłomieja Żeleńskiego, starosty stężyckiego. Po śmierci podzielono majątek pomiędzy synów i Grodkowice przypadły Marcjanowi (gałąź "starsza" rodu). Poprzedni drewniany dwór w Grodkowicach wybudował ok. 1670 r. Marcjan Żeleński, który postanowił się tu przenieść z Łucjanowic, a że utracił wzrok więc kazał w Grodkowicach zbudować wierną kopię dworu łucjanowickiego "aby nie błądzić po pokojach". Istniał on aż do 1902 roku, wówczas go rozebrano i wybudowano w tym miejscu nowy, murowany pałacyk, projektu architekta Teodora Talowskiego. Żeleńscy wyznawali kalwinizm. Tragicznie w dziejach rodziny zapisał się luty 1846 r.podczas rzezi galicyjskiej Marcjan - Władysław Żeleński (ojciec kompozytora Władysława i dziad literata Tadeusza Boya-Żeleńskiego) został zamordowany przed swoim dworem przez chłopów z sąsiednich wsi.Majątek przejął jeden z jego synów, Stanisław a po nim odziedziczył go Władysław (nie mylić z kompozytorem). Doprowadzili oni gospodarstwo do rozkwitu. Ostatnim przedwojennym właścicielem był syn Władysława, Karol Żeleński mieszkający tu ze swoją żoną, Węgierką z pochodzenia.
Miejscowość: Grodkowice
Kraina: Pogórze Wielickie
Województwo: małopolskie
Tagi: pałace  
Schowaj mapę

Grodkowice

Od czasów średniowiecza do pocz. XVII w. Grodkowice stanowiły własność rodu Zadorów. Należały do linii Zadorów zwanych Bąkami lub Rozpierskimi. Najstarsze wzmianki o Grodkowicach pochodzą z lat 1270 (Codex diplomaticus Poloniae) i 1380 (Kodeks dyplomatyczny katedry krakowskiej). Pierwszym znanym ich właścicielem był w 1389 r. Pakosz, procesujący się o Grodkowice ze swym krewnym z Brzezia. Po nim odziedziczył tę miejscowość jego syn, kasztelan rozpierski Zbigniew zwany Bąk, odnotowany po raz pierwszy w Księgach ziemskich krakowskich w 1398 r. i wymieniony w Rocznikach Długosza jako poseł Władysława Jagiełły do króla duńskiego w 1423 r.

Na początku XVI w., na krótki czas przeszły na własność Filipowskich a potem Cikowskich, by w 1519 r. drogą zakupu przez Zadorów Lanckorońskich dołączyć do ich dóbr. W 1547 r. na okres 8 lat wydzierżawili oni te ziemie królowej Bonie. W 1623 r. zakupił je Stanisław Żeleński de Żelanka herbu Ciołek z Łucjanowic (Łuczanowic), syn Bartłomieja Żeleńskiego, starosty stężyckiego. Po jego śmierci nastąpił podział majątku pomiędzy synów. Grodkowice przypadły Marcjanowi.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Pałac w Grodkowicach
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Nie zapomniałem. Te Twoje mapy są naprawdę wartościowe.Niestety w Empiku nie ma ich. Obecnie są niedostępne, bo nawet próbowałem je przez Empik ściągnąć z wydawnictw. W każdej chwili jestem zdecydowany je kupić. Są jedynie popularne mapki i przewodniki turystyczne z miejscami powszechnie znanymi ( na zasadzie np. 100 zamków polskich lub 100 pałaców polskich lub też 100 miejsc wartych zwiedzenia w weekendy). Staram się szukać zabytków "przypadkowych", mniej znanych, często zapomnianych lub wręcz niedostępnych :) Np. w Bulowicach musiałem wdać się w "dyskusję" z ochroniarzami "broniącymi jak lwy dostępu do obiektu" :) Było nawet straszenie służbami porządkowymi...

Autor: JureK   Dodano: 2010-06-14  20:27:57
Zapomniałeś Jurek dodać,że są fajne mapki pt."Zamki i pałace Polski" czy proste przewodniki turystyczna zwane "Nawigatorami Turystycznymi" po danej krainie,ktore można nabyć np. w "Empiku". Przecież pierwsze takie materiały pożyczyłeś ode mnie:))

Autor: Halina   Dodano: 2010-06-14  18:01:19
Bardzo różnie, wielokrotnie jest to dzieło przypadku np. wybieram się w inne miejsce, ale po drodze przejeżdżam koło czegoś co mnie zainteresuje:) Tak było akurat jeżeli chodzi o Grodkowice.Jadąc do Brzeska natknąłem się na niewiele mówiącą tablicę informującą o pałacu i zboczyłem z trasy.... Do Brzeska przyjechałem 2 godziny później:)

Autor: JureK   Dodano: 2010-06-06  21:09:15
Piękny kadr:) Jestem bardzo ciekawa , skąd czerpiesz inspiracje do swoich wycieczek? Czy opierasz się na literaturze, internecie, czy inne są źródła wiedzy?

Autor: Krystyna   Dodano: 2010-06-06  20:46:07
zobacz wszystkie komentarze w serwisie