Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Golina - pomnik symbol panowania Armii Czerwonej

Galeria: Golina Włącz pokaz slajdów

 
Golina - pomnik symbol panowania Armii Czerwonej

Tytuł zdjęcia: Golina - pomnik symbol panowania Armii Czerwonej


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2010-04-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1973 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pomnik, na którym pozostał czytelny jedynie znak skrzyżowanych sierpa i młota jest w dzisiejszych czasach widokiem dość niecodziennym. Badacze historii uznali, że pomnik ten nie jest hołdem dla żołnierzy radzieckich, poległych w Golinie, ale zwykłym symbolem panowania Armii Czerwonej. Propaganda sukcesu osiągniętego w II Wojnie Światowej miała na celu podkreślenie wielkości znaczenia armii radzieckiej w odbudowie niepodległości państwa polskiego. Jeśli chodzi konkretnie o Golinę, to pierwsze oddziały Armii Czerwonej pojawiają się tu 20 stycznia 1945 roku i podejmują krótką walkę z odciętym małym oddziałem niemieckim. Dowódcą oddziału Radzieckiego był kapitan Owieczkin, który w czasie walki został ranny. Jest to jedyny żołnierz bratniej armii, który doznał uszczerbku na zdrowiu.
Miejscowość: Golina
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Schowaj mapę

Golina

Golina znana jest od XIV wieku. W 1330 roku szlachcic Jan z rąk króla Władysława Łokietka otrzymał przywilej lokacyjny dla miasta. Najstarsza wzmianka o tym prywatnym grodzie, siedzibie rodu Golińskich, pochodzi z 1338 roku. W 1362 roku król Kazimierz Wielki potwierdził przywilej lokacyjny.

Króla Kazimierza Wielkiego uważa się za ojca miasta, dlatego centralny plac Goliny nosi jego imię, a dla upamiętnienia lokacji ustawiono w 1989 roku pomnik monarchy.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Golina - pomnik symbol panowania Armii Czerwonej
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych