Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: SŁÓW KILKA O HISTORII MIASTA Wykopaliska archeologiczne potwierdzają obecność na tutejszych ziemiach wędrujących grup zbieracko - łowieckich już przed 4500r. p.n.e. Ślady pierwszego osadnictwa, związane ze społeczeństwami myśliwskimi i pasterskimi, datuje się na neolit (4500-1800 p.n.e.). W ciągu kolejnych tysiącleci w okolicy pojawiło się kilka grup wysoko rozwiniętej kultury łużyckiej, a później - kultury przeworskiej i wpływów rzymskich. Pierwsza pisana wzmianka o Jarocinie pochodzi z 1257r. z dokumentu wystawionego w Poznaniu przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego. Pobożny nadaje w nim miasto (civitas) wraz z licznymi przywilejami Jankowi z rodu Zarembów. Zapis ten sprawia, iż Jarocin można nazwać najstarszym prywatnym miastem Wielkopolski. Nazwa miasta pochodzi od słowiańskiego, staropolskiego imienia (nazwiska) Jarota. Powstanie i rozwój średniowieczny Jarocin zawdzięczał dogodnemu usytuowaniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych - z Wrocławia do Torunia i z Poznania do Kalisza. W przeciągu wieków miasto kilkakrotnie zmieniało właścicieli. Po Zarembach stało się własnością m.in. Górskich, Jarockich, Przyjemskich. W 1661r. Jarocin przejęli Radolińscy. Miasto było ich własnością do 1945 r. (Na podstawie książki Pawła Andersa)
Jarocin - miasto w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu jarocińskiego i gminy Jarocin, w Kaliskiem, na Wysoczyźnie Kaliskiej.
Pierwsza wzmianka o Jarocinie pochodzi z 1257 roku. Przez długi czas jeden z ważniejszych ośrodków rzemieślniczo-handlowych Wielkopolski (na przełomie XII i XIV wieku 8 jarmarków rocznie). O zamożności mieszkańców w tym okresie (XV wiek) świadczy liczba 23 studentów pobierających nauki w Krakowie.
Jarocin podupadł w XVII w. po wojnach szwedzkich. Ponownie zaczął szybciej się rozwijać po powstaniu węzła kolejowego na przełomie XIX i XX wieku. Od lat 70. XX w. miasto znane z festiwali muzyki młodzieżowej - Wielkopolskie Rytmy Młodych (1970-1979), Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji (1980-1982), Festiwal Muzyków Rockowych (1983-1994). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. kaliskiego. Przed 1975 i od 1999 siedziba powiatu jarocińskiego.
Autor: Krzysztof Wydra Dodano: 2014-02-20 11:18:44