Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: LEGENDA O DZIEDZICU JAROCINA , CO SIĘ W KAMIEŃ ZAMIENIŁ - Działo się to wiele lat temu, w pierwsze święto Bożego Narodzenia, kiedy w kościele Św. Marcina od-prawiano nabożeństwo. Ówczesny dziedzic Jarocina, pragnąc się dobrze zabawić, wyruszył na polowanie w pobliskie lasy.
Wkrótce cisza leśna została przerwana głosami ludzi,, hukiem strzałów oraz ujadaniem psów. Nagle wszystko ucichło strzelcy oraz dworzanie usłyszeli daleki głos kościelnych dzwonów. W jednej chwili uświadomili sobie, ze właśnie są najpiękniejsze polskie święta. Zdjęli czapki z głów, uklękli na mchu i zaczęli się modlić. W tej chwili o kilka kroków od strzelców ukazał się wspaniały jeleń. Spostrzegłszy niebezpieczeństwo, zaryczał głośno, potrząsnął rogatym łbem i zszył się w zaroślach. Dziedzic zorientował się, że stracił piękne zwierzę. Rozgniewał się bardzo i krzyknął: Chciałbym zaraz się w kamień zamienić! Ledwie wymówił te słowa, stał się kamieniem, a z nim także i jego psy. ( z książeczki "Legendy i podania Jarocina oraz okolic" ; legendy zebrała M. Rogala)
Jarocin - miasto w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu jarocińskiego i gminy Jarocin, w Kaliskiem, na Wysoczyźnie Kaliskiej.
Pierwsza wzmianka o Jarocinie pochodzi z 1257 roku. Przez długi czas jeden z ważniejszych ośrodków rzemieślniczo-handlowych Wielkopolski (na przełomie XII i XIV wieku 8 jarmarków rocznie). O zamożności mieszkańców w tym okresie (XV wiek) świadczy liczba 23 studentów pobierających nauki w Krakowie.
Jarocin podupadł w XVII w. po wojnach szwedzkich. Ponownie zaczął szybciej się rozwijać po powstaniu węzła kolejowego na przełomie XIX i XX wieku. Od lat 70. XX w. miasto znane z festiwali muzyki młodzieżowej - Wielkopolskie Rytmy Młodych (1970-1979), Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji (1980-1982), Festiwal Muzyków Rockowych (1983-1994). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. kaliskiego. Przed 1975 i od 1999 siedziba powiatu jarocińskiego.
Autor: Waldemar Jan Dodano: 2014-02-11 09:32:50