Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Świątynia Wang. Karpacz

Galeria: Karkonosze Włącz pokaz slajdów

 
Świątynia Wang. Karpacz

Tytuł zdjęcia: Świątynia Wang. Karpacz


Autor: Agnieszka Kalita
Data dodania: 2009-09-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4395 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Świątynia Wang jest unikatowym zabytkiem średniowiecznej sakralnej architektury skandynawskiej i jednym z najbardziej oryginalnych zabytków w naszym kraju. Kościółek zbudowany został w XII lub XIII wieku w miejscowości Vang w Norwegii, w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii, a jego architektura łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Przeznaczony do rozbiórki został zakupiony przez Fryderyka Wilhelma IV do muzeum berlińskiego skąd ostatecznie, za podszeptem hr. Fryderyki von Reden, trafił do Karpacza.
Miejscowość: Karpacz
Kraina: Karkonosze
Województwo: dolnośląskie
Schowaj mapę

Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Ich majestatyczne sylwetki widoczne są niemal z każdego zakątka Kotliny Jeleniogórskiej. To jedne z nielicznych gór w Polsce, które posiadają wyraźnie ukształtowane i zróżnicowane piętra roślinne.

Karkonosze - co warto zobaczyć

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, która jest także jednym z najczęściej odwiedzanych polskich szczytów i najlepiej rozpoznawalnych ze względu na bardzo charakterystyczną, stożkowatą sylwetkę.

Charakterystyczne dla Karkonoszy są występujące tu licznie skałki, z których najbardziej znane to: Pielgrzmy, Końskie Łby, Kukułcze Skały, Słonecznik oraz Kotki. Charakterystycznym elementem krajobrazu są także kotły polodowcowe m.in. Śnieżne Kotły, Kocioł Wielkiego Stawu, Kocioł Małego Stawu, Kocioł Łomniczki.

W Karkonoszach znajduje się także jedno z najpiękniejszych i najstarszych schronisk turystycznych w Polsce, położona nad Małym Stawem, Samotnia.

Karkonosze docenili twórcy filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, którego wiele scen plenerowych kręcono właśnie tutaj, głównie w Wąwozie Kamieńczyka.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych