Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kowarskie uliczki

Galeria: Karkonosze Włącz pokaz slajdów

 
Kowarskie uliczki

Tytuł zdjęcia: Kowarskie uliczki


Autor: Andrzej
Data dodania: 2011-09-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1476 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kowary umiejscowione są pomiędzy Karkonoszami i Rudawami Janowickimi i leżą w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Położone są nad rzeką Jedlicą, wzdłuż której na przestrzeni ok. 5 km ciągnie się zwarta zabudowa. W środkowej jej części usytuowane jest centrum miasta, które jest jego najstarszą częścią. Znajdują się tu liczne placówki usługowo-handlowe, urząd miasta, kościół, ośrodek zdrowia i dwie szkoły podstawowe. Bogata historia miasta spełnia oczekiwania każdego kto odwiedzi Kowary a bliskość gór sprzyja pieszym wędrówkom i uprawianiu sportów. Wśród ciekawych zabytków wyróżnić można: kamieniczki z XVI - XIX wieku wraz z klasycystycznym ratuszem z roku1788, kamienny most na Jedlicy z 1725 z figurą św. Jana Nepomucena, kościół parafialny pw. NMP z XV w., zespół pałacowo-parkowy Radociny. Z Kowar łatwo się wspiąć na Kowarski Grzbiet jego zwieńczenia i Śnieżkę Nad miastem wznoszą się malownicze góry: Wołowa, Rudnik i Skalnik. Na Przełęczy Okraj, znajduje się najwyżej położone w Polsce drogowe całodobowe przejście graniczne. Kowary ,to także kopalnie z udostępnioną podziemną trasą turystyczną sztolni kowarskich, gdzie wydobywano uran.Jest to największa w kraju kopalnia uranu.
Miejscowość: Kowary
Kraina: Karkonosze
Województwo: dolnośląskie
Tagi: zaułki  
Schowaj mapę

Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Ich majestatyczne sylwetki widoczne są niemal z każdego zakątka Kotliny Jeleniogórskiej. To jedne z nielicznych gór w Polsce, które posiadają wyraźnie ukształtowane i zróżnicowane piętra roślinne.

Karkonosze - co warto zobaczyć

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, która jest także jednym z najczęściej odwiedzanych polskich szczytów i najlepiej rozpoznawalnych ze względu na bardzo charakterystyczną, stożkowatą sylwetkę.

Charakterystyczne dla Karkonoszy są występujące tu licznie skałki, z których najbardziej znane to: Pielgrzmy, Końskie Łby, Kukułcze Skały, Słonecznik oraz Kotki. Charakterystycznym elementem krajobrazu są także kotły polodowcowe m.in. Śnieżne Kotły, Kocioł Wielkiego Stawu, Kocioł Małego Stawu, Kocioł Łomniczki.

W Karkonoszach znajduje się także jedno z najpiękniejszych i najstarszych schronisk turystycznych w Polsce, położona nad Małym Stawem, Samotnia.

Karkonosze docenili twórcy filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, którego wiele scen plenerowych kręcono właśnie tutaj, głównie w Wąwozie Kamieńczyka.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych