Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Chojnik - przed wejściem na zamek

Galeria: Karkonosze Włącz pokaz slajdów

 
Chojnik - przed wejściem na zamek

Tytuł zdjęcia: Chojnik - przed wejściem na zamek


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-02-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4003 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Romantyczne czasy, potrzeba szukania silnych wrażeń sprawiły, że już w 1822 roku w ruderze na szczycie Chojnika urządzono miłą gospodę, w której można było zjeść, popić i się zdrzemnąć, o ile przyszła na to ochota. A zaraz potem wymyślono stosowną, ekscytującą legendę. W zamku miała mieszkać księżniczka Kunegunda, która miała taki kaprys, że zostanie żoną chwata, który konno, w pełnej zbroi objedzie krenelaż murów obronnych. Panna brzydka nie była, toteż amatorów wdzięku rezydentki nigdy nie brakowało. Junacy jeden za drugim walili się jednak z rumakami w przepaść. Aż przyjechał jakiś taki nieszczególny gość, mury zamkowe objechał jak należy, a na złośliwą pannę się wypiął i wrócił do domu. Co doprowadziło Kunegundę do takiej rozpaczy, że sama rzuciła się z okna zamkowego. Za to, że wyprowadziła na tamten świat licznych adoratorów pokutuje do dzisiaj. W bezksiężycową noc można gołym okiem zobaczyć błąkającą się na zamkowych murach zjawę.
Miejscowość: Sobieszów
Kraina: Karkonosze
Województwo: dolnośląskie
Tagi: legendy ruiny zamki  
Schowaj mapę

Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Ich majestatyczne sylwetki widoczne są niemal z każdego zakątka Kotliny Jeleniogórskiej. To jedne z nielicznych gór w Polsce, które posiadają wyraźnie ukształtowane i zróżnicowane piętra roślinne.

Karkonosze - co warto zobaczyć

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, która jest także jednym z najczęściej odwiedzanych polskich szczytów i najlepiej rozpoznawalnych ze względu na bardzo charakterystyczną, stożkowatą sylwetkę.

Charakterystyczne dla Karkonoszy są występujące tu licznie skałki, z których najbardziej znane to: Pielgrzmy, Końskie Łby, Kukułcze Skały, Słonecznik oraz Kotki. Charakterystycznym elementem krajobrazu są także kotły polodowcowe m.in. Śnieżne Kotły, Kocioł Wielkiego Stawu, Kocioł Małego Stawu, Kocioł Łomniczki.

W Karkonoszach znajduje się także jedno z najpiękniejszych i najstarszych schronisk turystycznych w Polsce, położona nad Małym Stawem, Samotnia.

Karkonosze docenili twórcy filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, którego wiele scen plenerowych kręcono właśnie tutaj, głównie w Wąwozie Kamieńczyka.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych