Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: 18 marca 1863 r.w rejonie wsi Grochowiska,Las Winiarski,Galów,Kameduły oraz Buska żołnierze gen.Mariana Langiewicza stoczyli bitwę z wojskami rosyjskimi gen.Czengierego.Kilku żołnierzy - powstańców walczyło w rejonie lasu wełeckiego na tzw.Łowiskach.Polegli tam powstańcy zostali pochowani na nowym wówczas cmentarzu w Busku.Byli to kapelan powstańczy ks.Antoni Majewski,zasieczony szablami przez Moskali,podczas udzielania ostatniej posługi religijnej konającemu powstańcowi orazFranciszek Sokołowski,Erazm Łakowski,Jan Zawrycz,Józef Skrzyński i 20 bezimiennych.
W 21 sierpnia 1916 r.krzyż na powstańczej mogile poświęcił kapelan I Brygady Legionów Polskich ojciec Kosma Lenczkowski,W latach 30. XX w.na mogile powstańczej wybudowano nagrobek,istniejący do chwili obecnej.
W 1939 r.obok mogiły powstańczej pochowano ostatniego weterana powstania na kielecczyźnie por.Aleksandra Uchnasta.
Por.Aleksander Uchnast - weteran powstania 1863 r.
Aleksander Uchnast urodził się w 1849 r. w Pradłach pow.Olkusz.Mając 14 lat w 1863 r. wstąpił do powstaniastyczniowego,walczył w lasach świętokrzyskich.W czasie walk pod Opatowem 20 lutego 1864 r.został ciężko ranny,a po wyjściu ze szpitala został aresztowany i osadzony w więzieniu carskim.Po wyjściu na wolność uczył się i został nauczycielem,następnie uczył w szkołach Szańcu,Strożyskach,a po I wojnie światowej w Wełczu.Był ostatnim weteranem powstania styczniowego na Kielecczyźnie,zmarł w styczniu 1939 r.,na cmentarzu Busku-Zdroju.
W połowie lat 70.XX w.,Rada Miejska nadała nowej ulicy,biegnącej od ul.Kusocińskiego do al.Mickiewicza nazwę ul."Aleksandra Uchnasta".
Autor: Halina Dodano: 2011-11-03 19:49:58