Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamek Sielecki w Sosnowcu

Galeria: Sosnowiec Włącz pokaz slajdów

 
Zamek Sielecki w  Sosnowcu

Tytuł zdjęcia: Zamek Sielecki w Sosnowcu


Autor: JureK
Data dodania: 2010-05-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4565 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Badania historyczne dowodzą, że jego początki sięgają średniowiecza. W 1361 r. Abraham z Goszyc z synem Markiem sprzedali Sielec, staroście ruskiemu, Ottonowi z Pilczy. Pierwsze wzmianki o charakterze obronnym pochodzą z 1403 r., kiedy to nim władał Piotr, bratanek arcybiskupa gnieźnieńskiego, Bodzanty. Na początku XV wieku po konflikcie sąsiedzkim przeszedł w ręce Kornicza Siestrzeńa, burgrabiego będzińskiego. Na przełomie XV i XVI wieku w ramach odzyskiwania królewszczyzn przeszedł na własność króla Kazimierza Jagiellończyka, a po jego śmierci Jana Olbrachta i kolejno Aleksandra Jagiellończyka. Jednym z właścicieli zamku w XVI stuleciu został Hieronim Brenner, królewski probierca złota i przełożony wagi miasta Krakowa. Córka Brennera, Anna, wyszła za mąż - Walentego Klajnera. Ich ślub odbył się wbrew woli rodziny i był skandalem w ówczesnych czasach. Walenty, aby móc przekazać majątek dzieciom zrodzonym z tego związku, postanowił kupić szlachectwo od Minorów Przybysławskich, w niejasnych okolicznościach przejęli majątek w początku XVII wieku a w 1620 r. W 1620 roku zamkowi nadano kształt obiektu czteroskrzydłowego z wewnętrznym dziedzińcem. Skrzydło zachodnie było, tak jak i dziś, głównym skrzydłem zamku. Był otoczony fosą z wodą. W XVIII wieku wielokrotnie zmieniali się właściciele dóbr sieleckich. W początku XIX wieku należał do pruskiego generała kawalerii, Schimmelpfenig von der Oye. Nie wiadomo z jakich powodów po śmierci kazał się pochować na szczycie sąsiedniego wzniesienia razem z ulubionym koniem i psem. Od tego czasu szczyt ten zaczęto nazywać Jeneralską Górą. W 1824r. za czasów księcia Ludwika Anhalt Koethena zamek sielecki nawiedził niszczący pożar. Zamek odbudowano w 1832r. i nadano mu cechy warowne . W 1856 r. dobra sieleckie wraz z zamkiem nabył Andrzej hrabia Renard dla syna Jana. Po jego śmierci spadkobiercy utworzono "Gwarectwo hr. Renard" i dokonano kolejnej przebudowy nadając mu postać reprezentacyjnego pałacu. Kolejno przechodził różne koleje losu, aż w 1994 zniszczony zamek przejęło miasto, które dokonało remontu kapitalnego zniszczonego najstarszego w mieście obiektu.
Miejscowość: Sosnowiec
Kraina: Zagłębie Dąbrowskie
Województwo: śląskie
Tagi: zamki  
Schowaj mapę
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zamek Sielecki w Sosnowcu
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Oj jest, jest.Jak napisałem Pawłowi.Sosnowiec nam się kojarzył tylko z Gierkiem, a okazuje się, że jest tam wiele cennych historycznie zabytków, w tym też dużo opuszczonych, o które nikt nie dba.

Autor: JureK   Dodano: 2010-05-04  09:38:07
Pięknie nam zabytki Sosnowca pokazujesz:) Nie wiedziałam nawet,że tam jest tyle do zwiedzenia! Trzeba się wybrać:)Pozdrawiam:)

Autor: Halina   Dodano: 2010-05-04  09:01:48
zobacz wszystkie komentarze w serwisie