Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Jest to jedno z jezior tak zwanej grupy gawrzeckiej, do której należą - obok Długiego - Muliczne i Okrągłe. Oddzielone są one od Jeziora Wigry morenowym garbem - szerokim do 500 m.
Powierzchnia jeziora: 80 ha;
maksymalna głębokość: 14,88 m;
średnia głębokość: 6,4 m;
długość: 1750 m;
maksymalna szerokość: 450 m;
Wody jeziora są czyste i przejrzyste, ale dno muliste, żyzne, typu eutroficznego. Jest rybnym jeziorem z wieloma gatunkami ryb i skorupiaków. Zadomowiły się tu także bobry i piżmaki. Dzięki unikalności swego ekosystemu, wszystkie trzy jeziora zostały objęte ścisłą ochroną i nie można na nie wypływać.
Długie ma silnie rozwiniętą i urozmaiconą linię brzegową oraz bardzo nieregularny - przewężony w części środkowej kształt. Posiada także dwie zadrzewione wysepki: Szaniec i Ostrówek. - Informacje z portalu Suwalszczyzna.Po utworzeniu rezerwatu pojawiły się tu masowo kormorany.Efekt tego widać na powyższym zdjęciu.
Wieś Gawrych Ruda rozwinęła się z rudni założonej w miejscu dzisiajszej miejscowości przed rokiem 1668. Początkowo osada nazywała się Ruda na Hrudzie. Dopiero z czasem, od imienia jednego z właścicieli - Gabriela Słuchockiego, przyjęła nazwę Ruda Gawrycha, a potem nazwę obecną. Na Rudę skłądały się: piec hutniczy (dymarka), kuźnia, mniejsze zakłady pomocnicze oraz urządzenia wodne z kołami młyńskimi.
Obecnie miejscowość, która jeszcze kilka lat temu tętniła życiem z uwagi na dynamiczny rozwój turystyki związany z bliskością jeziora Wigry, zamiera. Dzieje się tak z uwagi na bardzo restrykcyjną i nieprzychylną turystyce politykę Wigierskiego Parku Narodowego. Zarastają zielskiem piękne piaszczyste plaże Wigier, jeziora Staw, Okrągłego i Mulicznego.Trochę szkoda, bo tutejsze okolice należo do najpiękniejszych w Polsce.