Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zakopane - stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Galeria: Tatry Włącz pokaz slajdów

 
Zakopane - stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Tytuł zdjęcia: Zakopane - stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2012-03-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1581 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W 1848 roku Jan Pęksa podarował grunt na budowę cmentarza. Jako, że grunt był na skraju (brzyzku) jego działki, tak też nazwano ten kawałek ziemi. Nazwa więc pochodzi od Nazwiska darczyńcy i położenia działki. Na owym cmentarzu spoczywa oczywiście ofiarodawca gruntu, obok którego spoczywają także ludzie niezwykli i całkiem zwyczajni, artyści, ratownicy, politycy, sportowcy. Są tu prochy zmarłych z dala od ojczyzny i prochy tych, którzy całe swe życie związali z Zakopanem. Spoczywa tutaj pierwszy proboszcz zakopiański  ks. Józef Stolarczyk, dr Tytus Chałubiński, muzyk Jan Krzeptowski Sabała, pisarz Kornel Makuszyński, artyści rzeźbiarze: Antoni Kenar i Antoni Rząsa. Przeniesiono tutaj po wielu latach prochy osób zmarłych z dala od Zakopanego: Stanisława Witkiewicza, Władysława Orkana, Karola Stryjeńskiego, Kazimierza Dłuskiego i Kazimierza Tetmajera. Cmentarz stanowi także niezwykłą galerię dzieł sztuki. Są tu nagrobki stworzone przez Władysława Hasiora, Antoniego Rząsę, Urszulę Kenar czy Michała Gąsienicę Szostaka.
Miejscowość: Zakopane
Kraina: Tatry
Województwo: małopolskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Tatry

Tatry to najwyższe i krajobrazowo najpiękniejsze góry łańcucha karpackiego. Otoczone są z czterech stron wielkimi kotlinami: od pn. Podhalem, czyli doliną Dunajca, od pn. zach. Orawą, czyli dol. Orawy, od pd. Liptowem, czyli dol. Wagu, a od pd. wsch. Spiszem, czyli doliną Popradu.

Ze względu na różnice w charakterze krajobrazu, budowę geologiczną i rodzaj tworzących je skał, dzieli się Tatry na trzy części: Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie.

W Polsce leży tylko ok. 20 proc. Tatr, w tym m.in. wierzchołek Rysów, który jest najwyższym szczyt naszego kraju.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych