Data dodania: 2009-09-04 |
Zgłoś uwagi |
Tatry to najwyższe i krajobrazowo najpiękniejsze góry łańcucha karpackiego. Otoczone są z czterech stron wielkimi kotlinami: od pn. Podhalem, czyli doliną Dunajca, od pn. zach. Orawą, czyli dol. Orawy, od pd. Liptowem, czyli dol. Wagu, a od pd. wsch. Spiszem, czyli doliną Popradu.
Ze względu na różnice w charakterze krajobrazu, budowę geologiczną i rodzaj tworzących je skał, dzieli się Tatry na trzy części: Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie.
W Polsce leży tylko ok. 20 proc. Tatr, w tym m.in. wierzchołek Rysów, który jest najwyższym szczyt naszego kraju.
Sam nie orientuję się w warunkach przejścia tego odcinka, ale z tego co wiem, orientacyjny czas podany na tabliczkach jest celowo wydłużony. Dużo zależy od czynników takich jak pora roku, pogoda, sprawność turystów etc. Poza tym w turystyce nie zawsze chodzi o to, żeby jak najszybciej dostać się z punktu A do punktu B (czasem, owszem, o to właśnie chodzi). Może osoby ustalające orientacyjne czasy przejść biorą pod uwagę jakieś ciekawe obiekty, przy których warto się zatrzymać (punkt widokowy, zabytek, itd.) Jako ciekawostkę przytaczam fragment tekstu znaleziony na stronie www schroniska na Hali Krupowej:
"Rekordowe wydłużenie czasu letniego w warunkach zimowych:
- 10 godzin ze Skawicy Suchej Góry (letni czas przejścia: 1.15 godz.),
- 50 minut do drogowskazu na Hali Kucałowej (letni czas przejścia: 3 minuty)".
A poza tym, to nieźli są Ci kibice Widzewa... Autor: Maciej Jelonek Dodano: 2009-09-04 19:33:58 |
Autor: Łukasz Frankowski Dodano: 2009-09-04 23:42:19