Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Dnem naszej najbardziej znanej tatrzańskiej doliny płynie Kościeliski Potok. Słynie ze... znikania. Zjawisko to spowodowane "przeciekaniem" wód przez wapienne podłoże sprawia, że Kościeliski Potok w paru miejscach ginie niemal zupełnie, płynąc gdzieś pod powierzchnią ziemi wydrążonymi przez siebie korytarzami. Dopiero minąwszy Skałę Pisaną poziom wody w Kościeliskim Potoku stabilizuje się i zaczyna zachowywać normalnie, jak w innych strumieniach, przybierając w miarę spadku na sile. Poniżej Kir potok zmienia nazwę na Kirową Wodę. Wraz z Chochołowskim i Lejowym Potokiem tworzy źródła Czarnego Dunajca.
Tatry to najwyższe i krajobrazowo najpiękniejsze góry łańcucha karpackiego. Otoczone są z czterech stron wielkimi kotlinami: od pn. Podhalem, czyli doliną Dunajca, od pn. zach. Orawą, czyli dol. Orawy, od pd. Liptowem, czyli dol. Wagu, a od pd. wsch. Spiszem, czyli doliną Popradu.
Ze względu na różnice w charakterze krajobrazu, budowę geologiczną i rodzaj tworzących je skał, dzieli się Tatry na trzy części: Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie.
W Polsce leży tylko ok. 20 proc. Tatr, w tym m.in. wierzchołek Rysów, który jest najwyższym szczyt naszego kraju.
Autor: Leny Dodano: 2012-09-06 18:07:56