Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Cmentarz Kamionkowski to dawny cmentarz przykościelny na Kamionku w Warszawie. To jedna z NAJSTARSZYCH NEKROPOLII W POLSCE. Jest jedynym ocalałym dawnym cmentarzem przykościelnym, jakie funkcjonowały w Warszawie od czasów średniowiecza (cmentarze takie były zlokalizowane m.in. przy kościołach parafialnych: św. Jana na Starym Mieście - obecnej archikatedrze, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście, św. Krzyża, na Ujazdowie i kościele św. Trójcy na Solcu).
Cmentarz powstał na przełomie XIII i XIV wieku przy nieistniejącym już dziś kościele św. Stanisława Biskupa w ówczesnej wsi Kamion. W XVII wieku stał się zbyt ciasny i zmarłych zaczęto grzebać na nowym cmentarzu parafialnym przy kościele w niedalekim Skaryszewie. Użytkowany od chwili powstania do roku 1887, kiedy to utworzono cmentarz Bródnowski. Na przestrzeni dziejów stał się miejscem ostatniego spoczynku dla uczestników bitwy ze Szwedami w roku 1656, powstańców kościuszkowskich, w tym między innymi generałów Tadeusza Korsaka i Jakuba Jasińskiego, uczestników Bitwy pod Grochowem w roku 1831 oraz żołnierzy obu wojen światowych. Mogiły z okresu powstania kościuszkowskiego po 1831 zostały zniszczone bez śladu i dopiero później zostały odtworzone.
Zlokalizowany na terenie przykościelnym, liczy w chwili obecnej około pięćdziesiąt wykonanych z piaskowca nagrobków z połowy XIX wieku. Najstarszy zachowany pochodzi z roku 1827.
Cmentarz znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej. Na jego terenie znajduje się zabytkowa drewniana dzwonnica licząca dwie kondygnacje w jej wnętrzu znajdują się dwa dzwony z których starszy powstał w roku 1722. (tekst zaczerpnięty z wikipedii)
Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) - stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad Wisłą.
Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.
Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).
Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 716 855 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2010 r.) i powierzchni (517,24 km˛ łącznie z Wisłą). W skali kraju rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu.