Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Bazar Różyckiego znajduje się na Pradze w obrębie ulic: Ząbkowskiej, Targowej i Brzeskiej. Bazar został założony w 1901 r. przez znanego farmaceutę i społecznika Juliana Różyckiego. Pomysłodawcą utworzenia bazaru był żydowski przedsiębiorca Manas Ryba. Po utworzeniu bazaru przez kolejne lata zaczął on szybko się rozwijać stając się po 1918 r. ogólno-warszawskim ośrodkiem handlowym. Na bazarze dominowała branża odzieżowa i obuwnicza. Handlowano też żywnością, różnego rodzaju osprzętem, obrazami, książkami i tysiącem różnych drobiazgów. Popularna była sprzedaż odręczna. W czasie okupacji bazar był ośrodkiem zaopatrzenia warszawiaków w żywność. Handlowano tu też bronią i amunicją. Lata 50-te to okres burzliwego rozwoju bazaru. Można było tu kupić praktycznie wszystko, a na zakupy przyjeżdżali klienci z Warszawy i okolic. W latach 80-tych bazar był największym targowiskiem w Europie wschodniej i często stałym punktem programu wycieczek turystów z krajów RWPG. Utworzenie targowiska na Stadionie X-lecia spowodowało spadek zainteresowania klientów bazarem. Obecnie, po likwidacji targowiska, konkurencją dla bazaru jest blisko położone Centrum Handlowe Wileńska.
Bazar w ciągu całego okresu istnienia był ostoją folkloru i dowcipu warszawskiego, znalazł swoje miejsce w literaturze, malarstwie i karykaturze.
Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) - stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad Wisłą.
Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.
Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).
Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 716 855 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2010 r.) i powierzchni (517,24 km˛ łącznie z Wisłą). W skali kraju rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu.