Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Ulica Świętojańska - długa na około 150 metrów ulica na Starym Mieście w dzielnicy Śródmieście. Biegnie od placu Zamkowego do Rynku Starego Miasta, jest całkowicie zamkniętą dla ruchu.
Ulica Świętojańska powstała na przełomie XIII i XIV wieku wraz z założeniem Starej Warszawy w oparciu o pierwotny szlak z Czerska do Zakroczymia. Pierwotnie ulica nazywała się Grodzka. Jako że była głównym szlakiem miasta, zamieszkiwali ją głównie bogatsi mieszczanie, m.in. złotnicy. Nowa nazwa zaczęła się rozpowszechniać w XVII wieku (wcześniej św. Jana nazywała się ul. Jezuicka). Całość poważnie uszkodzona II wojny światowej oraz niemalże zniszczona podczas i po powstaniu warszawskim, odbudowana do stanu sprzed zniszczenia w latach 1947-1958. W 2014 roku ulica zostanie wyremontowana, zamontowane zostaną wzdłuż niej również latarnie gazowe.
Nazwa ulicy jest nierozerwalnie związana z leżącą przy niej katedrą św. Jana, której patron jest jednocześnie patronem ulicy.
Ulica rozpoczyna swój bieg na placu Zamkowym, po czym biegnie na północny-zachód przecinając tylko ulicę Dziekania, aby zakończyć się na Rynku Starego Miasta u zbiegu z Zapieckiem. Od ulicy odchodzą także dwie wąziutkie uliczki bez nazwy prowadzące do ulicy Piwnej.
Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) - stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad Wisłą.
Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.
Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).
Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 716 855 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2010 r.) i powierzchni (517,24 km˛ łącznie z Wisłą). W skali kraju rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu.