Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA W WARSZAWIE

Galeria: Warszawa Włącz pokaz slajdów

 
BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA W WARSZAWIE

Tytuł zdjęcia: BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA W WARSZAWIE


Autor: Beata
Data dodania: 2015-06-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 577 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ogród na dachu Biblioteki, zaprojektowany przez architekt krajobrazu Irenę Bajerską, został otwarty 12 czerwca 2002 r. Jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha, roślinność zajmuje w nim 5111 m2. Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m˛) i dolnej (o powierzchni 15 000 m˛), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Bezpośrednio przy budynku znajdują się kwitnące krzewy okrywowe (m.in. tawulec pogięty Crispa), oraz pnącza. W dolnym ogrodzie znajdują się kaskada i zarybiony staw, nad którym mieszkają kaczki. Posadzono tu drzewa, krzewy i byliny utrzymane w tonacji niebiesko-białoróżowej. Dolny ogród zdobią także granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego  cykl Szkic sytuacyjny nawiązuje do motywów kosmologicznych. W górnym ogrodzie rośliny są posadzone na 30-centymetrowej warstwie ziemi usypanej na dachu Biblioteki. Górny ogród podzielono na kilka części, różniących się formą, kolorem i zapachem: ogród złoty w części północnej skomponowany jest z żółto i pomarańczowo kwitnących krzewów (m.in. forsycja Maluch, pięciornik krzewiasty Goldfinger i Goldteppich, tawuła japońska Goldmound) i pnączy (powojnik tangucki); tło stanowią płożące odmiany jałowca pospolitego (Green Carpet) i berberysu Thunberga (Green Carpet) oraz niewysokie drzewka karagany syberyjskiej w odmianie Pendula, ogród srebrny (od wschodu) obsadzony jest srebrzystolistnymi wierzbami (szwajcarską, całolistną Hakura Nishiki, żyłkowaną oraz purpurową Pendula i Gracilis), biało kwitnącym pięciornikiem krzewiastym Abbotswood, a także kosodrzewiną, tawułą norweską Grefsheind, płożącą irga Dammera i jałowcem Pfitzera Mint Julep. Podstawą kompozycji są ozdobne trawy (kostrzewa walezyjska Glauca i ametystowa, strzęplica sina i drżączka średnia), ogród karminowy (od południa) składa się z różowo i czerwono kwitnących krzewów: czerwonolistnego berberysu Thunberga Atropurpurea Nana i krzewuszki cudownej Foliis Purpureis, lilaka Meyera, powojnika alpejskiego Francis Rivis, irgi Dammera Skogholm i róż Rugodita. Uzupełnienie stanowią byliny  rozchodnikowiec okazały i macierzanka piaskowa. Kompozycja jest obramowana niskimi jabłoniami Sargenta, płożącym jałowcem Pfitzera Mint Julep i irgą Dammera, ogród zielony znajduje się nad rogalem komercji, od strony ulicy Dobrej. Jego ozdobami są zawciąg nadmorski, pięciornik krzewiasty Abbotswood i irga Dammera Major. Uzupełnieniem jest ogród wejściowy  pochylnia prowadząca na dach Biblioteki, obsadzona bluszczem i barwinkiem. Kończy go wznosząca się nad świetlikiem altana-antena, opleciona rdestówką Auberta. Wszystkie ogrody połączone są kładkami, ścieżkami, mostkami i pergolami, na których rośnie winorośl japońska, hortensja pnąca, powojnik tangucki i winobluszcz pięciolistkowy. Z mostków i tarasu widokowego można podziwiać panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski i Wisłę. Odwiedzający ogrody mogą też przez specjalne okna lub szklany dach zajrzeć z góry do wnętrza Biblioteki.
Miejscowość: Warszawa
Kraina: Warszawa i okolice
Województwo: mazowieckie
 
Schowaj mapę

Warszawa

Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) - stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad Wisłą.

Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.

Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 716 855 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2010 r.) i powierzchni (517,24 km˛ łącznie z Wisłą). W skali kraju rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA W WARSZAWIE
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych