Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Warszawa. Odbój bramny na Woli.

Galeria: Warszawa Włącz pokaz slajdów

 
Warszawa. Odbój bramny na Woli.

Tytuł zdjęcia: Warszawa. Odbój bramny na Woli.


Autor: ElaJ
Data dodania: 2015-01-31
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 813 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Odboje ( żeliwne elementy połączone z bramą ) i pachołki ( odboje wolnostojące ) chroniły murowane narożniki bram przed zniszczeniem. Osadzanie odbojów zmniejszało szerokość bramy o 10-40 cm z każdej strony, co zabezpieczało ściany boczne prześwitu bramy przed zaczepianiem piast kół wozów, karet i dorożek. Odboje występowały często w formie krasnali trzymających tarczę. Ustawiano je głównie od ulicy. Od podwórza umieszczano odboje o skromniejszych kształtach. Miały one zwykle formę stożka zwieńczonego kulą lub formę dekoracyjnej woluty. Do kuli na odboju można było przywiązać uprząż konia lub nawinąć łańcuch broniący przed wjazdem lub wejściem na podwórko osób niepożądanych. Odboje zaczęły pojawiać się przy bramach w XIX w., ich era skończyła się po 1914 r. kiedy na drogach pojawiło się więcej samochodów.
Miejscowość: Warszawa
Kraina: Warszawa i okolice
Województwo: mazowieckie
 
Schowaj mapę

Warszawa

Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) - stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad Wisłą.

Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.

Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 716 855 zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2010 r.) i powierzchni (517,24 km˛ łącznie z Wisłą). W skali kraju rzeczywistą liczbę mieszkańców Warszawy i okolic można porównywać jedynie do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Warszawa. Odbój bramny na Woli.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych